Історія єдиного на Франківщині органа та його інструменталістки

Сьогодні католики святкують Великдень. Вже понад 20 років в Івано-Франківську у костелі Христа Царя святкову месу супроводжує орган. Це єдине місце на Прикарпатті, де...

Сьогодні католики святкують Великдень. Вже понад 20 років в Івано-Франківську у костелі Христа Царя святкову месу супроводжує орган.

Це єдине місце на Прикарпатті, де можна почути його звучання, пише “Суспільне Карпати”.

Інструмент виготовили у 1939-му році у Голландії на фірмі “Fa. L. VERSCHUEREN orgelbouwers HEYTHUYSEN”.

У Франківськ орган­­­­­­­ привезли у 1993-му. Майже сім років він був розібраний, оскільки грошей на його монтаж не було. У 1999-му інструмент встановили та налаштували, а ще за рік – освятили.

“Кожен орган особливий по-своєму, немає однакових. Переважно виготовляють на замовлення під храм, архітектуру, акустику. Наш — перевезений з Голланадії. Так сталося, що там закривалися костели, і пара вирішила проспонсорувати орган до Франківська”, – розповідає Тетяна Камінська.

Жінка понад 10 років грає на органі у костелі Христа Царя.

Музикою займається з чотирьох років. Тетяна каже, що її дідусь також був музикантом. Спочатку органістка грала вдома, а з 12-ти років навчалася у музичній школі. Згодом закінчила музучилище. Зараз вчиться в Інституті Богословських наук Непорочної Діви, що у Городку на Хмельниччині, на відділі сакральної музики.

“Це наразі єдиний такий заклад в Україні, де готують майбутніх музикантів-органістів, або “підтягують” тих органістів, які хочуть досягти якогось рівня. В нас чудові викладачі: пані Регіна з Молдови, Катерина з Одеси та декан нашого відділу Ярослав Росочинський”, – розповідає органістка.

Зараз Тетяна вчиться на четвертому курсі: “Звичайно, зміни відчутні, навіть парафіяни підходять і хвалять, кажуть: “Такий гарний акомпанемент, так ростеш”. Також рада, що можу передавати знання нашій молоді, яка зараз стала дуже активною, і хоче грати на месах”.

Окрім того, розповідає жінка, в інституті вчать писати супровід і вступи до пісень. Так, наприклад, вступ до великодньої пісні “Wesoły nam dzień dziś nastał”, який звучить у відео, написала Тетяна.

“Регістровка впливає на забарвлення звуку. Що більше регістрів, то можна яскравіше передати характер самого вступу, бо звичайно, коли ти граєш твори літургійного характеру, має бути стриманий супровід. Ну а на концертах можна використати всю палітру органа”, – каже Тетяна Камінська.

Так інструмент виглядає ззаду.

Заходити сюди можна тільки майстру або ж у супроводі органіста.

Інструмент має приблизно 1 600 труб. Найбільша — заввишки до чотирьох метрів, найменша – як олівець. Як розповідає органістка, від їхнього діаметру залежить звук. У найменших звучать флейти, а в найгрубших – баси.

Нижче розташовані міхи, які подають повітря в труби.

“Зараз функцію подавання повітря в міхи виконує електрика. Раніше цим займалися чоловіки (кальканти), які всю месу стояли на своєму місті і качали ногами повітря. Коли вони переставали качати, тоді припинявся звук”, – розповідає Тетяна.

Востаннє орган налаштовували близько двох років тому. Доглядає та ремонтує інструмент майстер Петро Сухоцький. Чоловік – знаний органіст, він грає у луцькому кафедральному соборі святих Апостолів Петра і Павла.

Читайте також: Синоптик попередила про погіршення погоди

Категорії
Культура
Новини
Loading...