Влада Маріуполя спростувала заяви російського керівництва про начебто “взяття” міста та скасування президентом РФ Путіним штурму заводу “Азовсталь”, де, за попередніми даними, перебувають 300-1000 цивільних громадян.
Про “взяття Маріуполя”
Мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що “місто було, є і залишається українським”.
“Але ми просимо, щоб міжнародна спільнота об’єдналася заради одного — щоб мирне населення, яке сьогодні перебуває на території “Азовсталі” під загрозою знищення, вийшло. Ми просимо про режим тиші хоча б на одну добу”, — сказав він на пресбрифінгу.
Своєю чергою радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко в ефірі “Українського радіо” зазначив, що заяви Путіна і глави Міноборони РФ Сергія Шойгу про начебто “взяття Маріуполя” пов’язані з намаганням оголосити хоч про якусь перемогу, прагненням провести “парад”.
Він також скептично ставиться до заяв Росії про загострення ситуації та про те, що начебто для остаточного взяття Маріуполя окупантам потрібно ще 3-4 дні.
“Там нічому загострювати більше, ніж воно уже є. Здається я вже чув щось про “3-4 дні”, про таке місто як Київ, і саме від Шойгу і Путіна. Тому думаю, що ситуація трохи перебільшена”, — говорить він.
За його словами, гуманітарна ситуація в місті не змінюється і залишається катастрофічною.
“Ми бачимо великі черги в намаганнях отримати пляшку води чи шматок хліба, які окупанти завозять, їх не вистачає. Весна нам трохи допомагає, люди продовжують збирати дощову воду. Ми бачимо, яка кількість людей [20 квітня — ред.] зібралась в намаганнях евакуюватися, що також ламає картинку росіян щодо радості [з якою українці зустрічають “визволителів” — ред.]. Які б картинки Шойгу і Путін не намагалися намалювати глядачам, ситуація тут дуже погана”, — розповів радник міського голови Маріуполя.
Про бої навколо “Азовсталі”
Петро Андрющенко також спростував інформацію про те, що нібито Путін наказав скасувати штурм “Азовсталі”. За його словами, бойові дії навколо заводу не припиняються.
“Нічого не змінюється, вони будуть обстрілювати, бомбардувати та робити те, що вони роблять. Це просто чергова гучна заява Путіна, нічого не варта насправді”, — сказав Андрющенко.
При цьому він зауважив, що росіяни й раніше не намагалися увійти на територію заводу, який став своєрідною “фортецею” для захисників міста, тому що “бояться”.
“Вони бояться підходу до “Азовсталі”. Розуміють, що у випадку штурму їхні втрати будуть шалені. Наші захисники вдало завдають контрударів по різних напрямах у місті, далеко від “Азовсталі” виходячи в тил ворога”, — каже радник мера Маріуполя.
Він прогнозує, що 21 квітня інтенсивність боїв біля “Азовсталі” може трохи знизитися у зв’язку з очікуваною евакуацією.
“Ми очікуємо, що сьогодні стане тихше, тому що вдасться евакуаційна процедура, але це ніяк не пов’язано [із заявою про скасування штурму заводу — ред.]”, — зазначив Андрющенко.
Про евакуацію маріупольців
Мер міста Бойченко розповів, що як тільки розпочалася війна, ще була змога самостійно та потягами виїхати з Маріуполя.
“Потім російська війська тримали в полоні весь Маріуполь. І так було до 13 березня. І відтоді до сьогодні приватним транспортом до підконтрольних Україні територій виїхало понад 100 тисяч населення”, — сказав він.
За його даними, зараз у місті залишається понад 100 мешканців, ще 50 тисяч людей чекають на евакуацію в околицях міста, у селах та в Бердянську. До РФ примусово вивезли понад 40 тисяч людей.
Бойченко також повідомив, що сьогодні немає змоги евакуювати мирних мешканців з “Азовсталі” через постійні обстріли з боку Росії.
“Тому ми просимо про стійкий режим припинення вогню. Треба хоча б одну добу, щоб ми мали змогу забрати наших мирних мешканців, які там ховаються вже 57 днів поспіль. Але постійно бомбардують. Вчора президент Володимир Зеленський та інші керівники запропонували й обміни, і таке інше. Але ми маємо розуміти, що виключно право на Маріуполь за собою залишає тільки президент злочинної влади – Путін”, – заявив очільник міста.
За оцінками місцевої влади, нині на території заводу залишаються 300-1000 мешканців Маріуполя.
Петро Андрющенко наголосив на необхідності великоднього перемир’я, під час якого можна було б евакуювати з Маріуполя цивільних громадян, в тому числі поранених, а також захисників.
“Те, що залишилося від Маріуполя — це каміння не варте життя наших захисників. Маріуполь — це люди і незламний дух маріупольців”, — переконаний він.
Щодо організації гуманітарного коридору, яким можна було б евакуювати людей з “Азовсталі”, радник мера зазначив, що це “складне питання”.
“Це питання не до нас. Такий коридор можливий. Ми можемо забрати усіх цивільних і поранених протягом 5 годин, просто вивезти всіх. Ми на це здатні, готові на це з 4 березня, з першого дня облоги Маріуполя. Але ж не ми вирішуємо, Якщо втрутяться світові лідери, політики, лідери думок, релігійні діячі — ми будемо хапатися за будь-яку можливість. Ми будемо намагатися евакуювати з “Азовсталі” всіх”, — заявив він.
Про “фільтраційні табори” і тортури
За словами Бойченка, усіх мешканців Маріуполя, які так чи інакше були пов’язані з держслужбою, чи муніципальною службою, одразу потрапили за ґрати.
“Там тримають когось два тижні, когось два місяці. Ми маємо чітку ознаку, що там застосовуються тортури. На жаль, вже багато мешканців нашого міста піддали цим тортурам, цим варварським знущанням. Вони застосовувалися не тільки до чоловіків, а й до дівчат. І хто вже пройшов цю злочинну фільтрацію, вже дають свідчення. І це жах”, — заявив мер міста.
За його словами, навколо Маріуполя росіяни облаштували чотири фільтраційні центри.
“Наприклад, мій сусід, який записався до цієї фільтрації, має талончик, він 3620-й у черзі. Каже, що так, як пропускають через ці тортури, то він приблизно у грудні 2024 року потрапить до цієї фільтрації та матиме змогу виїхати до України”, — розповів Бойченко.
Про братські могили під Мангушем
Мер Маріуполя підтвердив інформацію про масові поховання людей під Мангушем.
“Ми бачили, що місто другий тиждень поспіль — закрите місто. На сьогодні вони (росіяни) роблять зачистки. Приховують таким чином злочини, які зробили у місті Маріуполь”, — сказав він.
Бойченко зазначив, що за “оптимістичними” оцінками, від ворожих обстрілів на вулицях Маріуполя загинули 20 тисяч людей, включаючи жінок, дітей та літніх людей. Причому останнім часом тіла загиблих почали зникати з вулиць.
“Це військовий злочин. І вони намагаються цей військовий злочин приховати, використовуючи, по-перше, братські могили. Навколо Мангуша є об’їзна дорога, недалеко є старе кладовище і поряд поле, і отам вони риють величезні рови до 30 метрів у довжину. Там вони ховають, вантажівками привозять ці тіла загиблих маріупольців”, — каже очільник міста.
Про політичні методи росіян та “ОПЗЖ”
Бойченко нагадав, що у 2014 році Маріуполь два місяці перебував під контролем так званої “ДНР”, але так само не скорився.
“І що вони (російські ватажки) робили? У 2020 вони, під личиною партії “ОПЗЖ” обралися на місцевих виборах, завели туди своїх ватажків, які в цей час ховалися у цій партії, працювали до цього на керівних посадах, ще при попередньому мері. І, на жаль, я мушу сьогодні сказати, що вони коригували вогонь по тих інфраструктурних питаннях, які знищили наш Маріуполь”, — сказав мер Маріуполя.
За його інформацією, наразі місто залишилося без електропостачання, води, газу, тепла та їжі.
“Вони розстрілювали все і коригували в цей час вогонь. Також вони наводили цей ворожий вогонь і по евакуаційних автобусах, які вирушали з перших чисел березня по 10 березня. Вони зруйнували понад 100 наших автобусів, які ми планували залучити до евакуації. І це має назву “ОПЗЖ”. Це так званий пан Хармишев і пан Іващенко, які себе оголосили місцевою владою. Що вони сьогодні роблять? Сьогодні вони разом з російськими окупантами знищують сліди і докази військових злочинів. Ховають тіла. Ці колаборанти, які сьогодні сприяють діям російським окупантам”, — повідомив Бойченко.