Депутати Івано-Франківської міської ради планують заборонити музикантам виконувати російськомовні пісні на вулицях міста. А для співу іншими мовами — визначити чіткий перелік місць для виступів, час виконання та гучність музики.
Як таке рішення пояснюють в департаменті культури міськради та що про ініціативу кажуть вуличні музиканти, перехожі та очільник муніципальної служби, читайте у репортажі Суспільного.
Що кажуть у міській раді Івано-Франківська
Директорка департаменту культури Надія Загурська каже, що за основу рішення заборонити музикантам виконувати російськомовні пісні на вулицях Івано-Франківська міська рада може взяти досвід сусідніх міст — Львова і Тернополя. Там, до прикладу, обмежили використання звукопідсилювальної апаратури, а виконання російських пісень назвали неприпустимим.Директорка департаменту культури Надія Загурська каже, що досвід заборонити музикантам виконувати російськомовні пісні можуть взяти зі Львова і Тернополя.
“Звичайно, вуличні музиканти — це практика європейська, всесвітня, і це — нормально. Це — дуже добре, тим більше зараз, коли багато музикантів популяризують українську пісню. Вони підтримують дух наших людей. Але російськомовна продукція, незалежно якого змісту, не повинна лунати в наших містах, особливо зараз”, — пояснює Надія Загурська.
З її слів, виконавчий комітет міста поки розробляє рішення про заборону виконання пісень російською мовою. Ухвалити його можуть упродовж кількох тижнів.
Що кажуть вуличні музиканти
Євгеній Пельтек понад п’ять років мандрує українськими і європейськими містами, виступаючи на вулицях. Після повномасштабного вторгнення російської армії в Україну музикант Євгеній Пельтек вирішив підтримувати ЗСУ.
Музикант каже, що франківська публіка йому дуже до вподоби. Євгеній виконує українські та англійські пісні. Хлопець вважає, що заборона публічного виконання російськомовних пісень — це правильне рішення.
“У цей час — це дуже-дуже справедливо і розумно. Я не дуже поважаю людей, які зараз співають російською. Взагалі, думаю, що варто вже забути про російські пісні й співати українські чи англійські або інші — лише не російські”, — каже музикант.
Після повномасштабного вторгнення російської армії в Україну Євгеній вирішив підтримувати українську армію. 30% від зароблених грошей музикант перераховує до благодійного фонду “Культурний опір”.
“Так роблять багато моїх друзів з інших міст. Я як музикант хочу якось допомогти військовим. Це — мій внесок, єдине, що я можу зробити в тилу”, — каже Євгеній Пельтек.
Що кажуть перехожі
Кореспондент Суспільного розпитав перехожих у Франківську, як вони ставляться до ймовірної заборони російськомовних пісень на вулицях міста.
- “В Україні — війна з Росією. Заборона російськомовних пісень — це правильно”, — вважає місцева жителька Софія.
- “Я думаю, що треба жорстко заборонити. То (російська музика — ред.) є один із засобів гібридної війни”, — каже мешканець Запоріжжя Станіслав
- “Це є повністю доречно, навіть обов’язково. Музика має дуже важливе значення і вплив на свідомість”, — говорить Любомир з Івано-Франківська.
Що кажуть в муніципальній службі
Очільник “Муніципальної інспекції” міста Олександр Пікуляк розповідає, що від початку повномасштабного вторгнення російських окупантів до них майже щодня звертаються жителі міста — скаржаться на гучну музику. Очільник “Муніципальної інспекції” Олександр Пікуляк говорить, що російських пісень, на вулицях не чути.
Російських пісень, каже Олександр Пікуляк, на вулицях фактично не чути. Однак два тижні тому через російськомовну пісню у середмісті трапився конфлікт. Аби таких випадків більше не виникало, муніципали проводять профілактичні розмови з музикантами.
“Звичайно, патрулі звертають увагу і поки проводять винятково профілактичні бесіди. Українська музика переважає, російських пісень зараз фактично немає. Але через те, що наші музиканти не тільки співають “живу” музику, а й вмикають динаміки й колонки — є проблеми.На жаль, для більшості людей у місті війна закінчилася. Це — дуже погано. Мене особисто це “розпирає”, бо в мене друзі воюють, є поранені, я сам поранення отримав нещодавно”, — каже Олександр Пікуляк.