На саміті G20, який відбувся 8 липня на індонезійському острові Балі, учасники не дійшли єдності щодо питання війни в Україні і того, як впоратися з її глобальними наслідками, що залишило невизначеними перспективи майбутньої співпраці на форумі. Учасники саміту також не виступили зі спільною заявою і не зробили спільне фото, повідомляє Associated Press.
Як зазначає агентство, переговори учасників розпочалися з двох непов‘язаних між собою несподіваних політичних подій: відставки прем‘єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона та вбивства колишнього прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе.
На початку переговорів індонезійська міністерка закордонних справ Ретно Марсуді закликала колег до єдності і припинення війни.
“Протягом усього саміту в залі відчувалося поглиблення розколу між Заходом та Сходом, який представляють Китай і Росія з одного боку, а з іншого – США та Європа. Не було зроблено ні групового фото, ні підсумкового комюніке, як це робилося в попередні роки, і озлобленість відчувалася повсюдно, особливо між РФ та західними учасниками”, — пише АР.
Зазначається, що держсекретар США Ентоні Блінкен та очільник МЗС РФ Сергій Лавров, перебуваючи в одній залі демонстративно ігнорували один одного.
За словами західного дипломата, який був на засіданні, Лавров виходив із засідання принаймні двічі: один раз, коли його німецька колега Анналена Бербок виступила на відкритті засідання, і ще раз незадовго до того, як міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба мав виступити з відеозв’язку на другому засіданні.
Російський представник після завершення першої сесії зустрічі вийшов до журналістів з зносу звинуватив США у погіршенні міжнародних відносин.
“Знаєте, не ми відмовилися від усіх контактів. Це були Сполучені Штати. Це все, що я можу сказати. І ми не женемося за кимось, хто пропонує зустрічі. Якщо вони не хочуть говорити, це їхній вибір”, – сказав Лавров.
Під час другого засідання G20 держсекретар США прямо звинуватив РФ у блокуванні мільйонів тонн зерна в українських портах та створенні продовольчої кризи в багатьох частинах світу.
Оскільки Лаврова не було в залі, то його заступник втрутився у виступ і заявив, що G20 не має підготованих зауважень.
Офіційні особи США заявили, що вони мають намір не допустити, щоб щось відволікало увагу від головного: порушення світового постачання продовольства та енергоресурсів, спричинене війною Росії в Україні, звинуваченням у цьому Москви і пошук шляхів подолання продовольчої кризи, яка вже сіє хаос в Африці, Азії та інших країнах.
Представники США натякнули, що групового комюніке не буде і зазначили, що для G-20 не настільки важливо представляти єдину позицію, ніж для невеликих блоків країн і окремих націй висловлюватись і вживати заходів.