У Карпатах учасники третьої експедиції пошуку військових літаків Другої світової війни знайшли уламки та номер німецького літака Junkers Ju.52, а також ймовірний номер другого літака — Іл-2, який збили у бою з УПА 1945-1946 роках. Про це на Facebook-сторінці повідомив керівник громадської організації “Пошук літаків ДСВ в Україні” Андрій Кір’янов.
Учасники експедиції визначили екіпаж та дату падіння літака Junkers Ju.52 неподалік села Мислівка Івано-Франківської області.
“На місці падіння Ju.52 ми були вже раніше і не раз. Але жодних деталей з номерами не знаходили. Цього разу робили декілька шурфів на місці кабіни. І не дарма Віктор Сус наполегливо та завзято цілий день на клаптику ґрунту 3х3 м сантиметр за сантиметром визбирував всі дрібні уламки”, — розповідає Андрій Кір’янов.
Під час туру дослідники знайшли трикутну деталь з номером 500176. За допомогою київських спеціалістів вони ідентифікували літак та долю екіпажу.
“Цей літак зазнав аварії 4 лютого 1944 року. При чому місцеві казали й за 42, і за 43 рік, а насправді — дата інша. Літак врізався в хребет висотою 950 м, частина деталей впала на одну сторону, решта корпусу — на іншу сторону, де і зупинився. Радист загинув на місці, решта екіпажу вижили та повернулися до своїх. Радист, зі слів місцевих, похований десь біля хребта”, — йдеться у дописі.
По обидва боки хребта є деталі знайденого літака, проте на іншу сторону учасники експедиції не спустилися, адже там схил — приблизно 60-70°. Наразі вони знайшли частини від моторної групи, силові елементи конструкції, частину обшивки, скло кабіни, посуд, внутрішні панелі.
Також на іншій локації пошуковці знайшли нові уламки Іл-2, який збили у бою з УПА та його ймовірний номер. Минулого року, повідомляє Андрій Кір’янов, деякі деталі літака віддали у Державний музей авіації України імені Антонова у Києві для вивчення та експозиції. Музейники підтвердили причини падіння: літак був підбитий та вибухнув у повітрі. Його уламки впали на одну з вершин.
“Ймовірно, аварія сталася у 1945-1946 роках. Рік остаточно не можемо стверджувати. По одному літопису УПА значиться, як 46 рік. За версією одного з істориків, це — 45 рік. Тому для підтвердження нам необхідні дані радянських архівів, які, на жаль, закриті та ще й секретні за цей період”, — йдеться у дописі.
Номер літака 404884, який знайшли під час експедиції, ідентифікуватимуть, чи він належить саме цьому транспортному засобу.
Також під час пошуків літаків учасники туру збирали гроші для ЗСУ. Їм вдалося зібрати приблизно 25 тис. грн, розповідає Андрій Кір’янов. За ці гроші вони закупили продукти, медикаменти та одяг для військових.