15 квітня ряд українських інтернет-ЗМІ опублікували шокуюче відео про те, як російські вояки розстрілювали чеченську родину. А далі розразився скандал.
Патріоти України провели журналістське розслідування, як ця підсадна «качка» потрапила в засоби українських засобів масової інформації. Кілька днів тому соціальні мережі підірвало відео, на якому російські солдати нібито розстрілюють чеченську сім’ю. Насправді запис виявився кадрами з художнього фільму “Пошук” (2014) французького режисера Мішеля Хазанавічуса. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив головний редактор сайту bit.ua Владислав Недогибченко.
Однак пан Недогибченко обмежився лише констатацією факту, не вказавши яким саме чином фейк потрапив в українські ЗМІ. Оскільки Патріоти України разом з іншими виданнями попалися на цю вудку, редакція провела власне розслідування. Отже, вдалося з’ясувати, що 15 квітня 2015 року в мережу youtube.com було вкинуто мінімум чотири відео зі сцени фільму “Пошук”. Однак в коментарях зазначалося, що мова йде саме про документальні кадри звірств російських карателів. Деякі приклади наведені тут. Відео швидко набрали популярності і стали потрапляти у стрічки новин. Наскільки редакції вдалося наразі з’ясувати, більше 10 сайтів опублікували це відео як новину з соціальних мереж. Серед них і дуже відомі видання, що входять у топ-10 інтернет-ЗМІ. Після того як піднявся скандал, більшість видалили такі повідомлення. З етичних міркувань не називатимемо тих, хто встиг швидко розпізнати фейк.
На думку більшості фахівців з інформаційних технологій, це схоже на провокацію, котру влаштували специ з інформаційних війн сусідньої держави. Однак не виключено, що це стало прикрою помилкою когось з користувачів, хто неуважно прокоментував відео при копіюванні. Як би там не було редакція щиро просить вибачення у акторів, котрі задіяні у художньому фільмі.
Зокрема у Максима Запісочного. Висловлюємо також вдячність колегам, що допомогли викрити цей фейк, зокрема пану Недогибченко. Окремо варто зазначити, що повідомлення з соцмереж є одним з найважливіших джерел сучасних ЗМІ. В інформаційній політиці більшості видань вимагається робити первісний аналіз такої інформації. Якщо вона видається правдоподібною, пускають в роботу з відповідними застереженнями.