Вифлеємський вогонь миру, передача дронів для військових, нагородження захисників, ряд звернень і прийняття важливих для громади рішень – такою видалася остання у цьому році сесія міської ради. Розпочали з Вифлеємського вогню миру – це більше, ніж просто традиція. Це символ надії, який сяє особливо яскраво в часи випробувань. Цьогоріч він несе в собі пам’ять про 61 пластуна, що віддали життя за нашу свободу та незалежність.
Також на початку сесії вручили відзнаки військовим. Зокрема медалі отримали й депутати міської ради: «За честь і звитягу» нагородили Маріанну Смаль, а відзнаку «Лицар бойового чину» отримав Андрій Грималюк. Також відзнакою «За честь і звитягу» нагородили військових Володимира Маріщака та Тараса Варнаву.
А 109-й батальйон 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» отримав потужну підтримку: сертифікат на 15 мільйонів гривень на придбання дронів, а також самі безпілотники – FPV-дрони, ноутбук та Mavic. Саме у цьому батальйоні воює й депутат міської ради Андрій Грималюк. Ще 35 FPV-дронів і Mavic передали до 50 полку імені полковника Семена Височана НГУ.
«Міський голова постійно підтримує і наш батальйон нашу гірську бригаду «Едельвейс». Раз в місяць міський голова особисто приїжджає і презентує від громади і дрони, РЕБи та інші матеріальні цінності, які потрібні в цілях оборони для стримки ворога на фронті. Один із пріорітетів бюджету 2025 року, який сьогодні прийняла Івано-Франківська міська рада і за який я голосував особисто це є підтримка ЗСУ. Вона не зупиняється, буде тільки збільшуватись»,- ділиться депутат Івано-Франківської міської ради, військовослужбовець 10 окремого гірсько-штурмового батальйону Андрій Грималюк.
Далі перейшли до звернень. Зокрема міський голова Руслан Марцінків особисто звернувся до Президента, Верховної Ради України та Уповноваженого з прав людини щодо вжиття заходів на захист української мови. Приводом такого звернення став нещодавній випадок у громадському транспорті, де жінка зневажливо обзивала мешканців бандерівцями мовою окупанта. Міський голова закликав правоохоронні органи та СБУ розслідувати випадки зневаги до України, образи честі й гідності франківців та української нації. Його підтримали депутати у залі.
Вже звичною практикою стало те, що вкінці року міський голова звітує про діяльність виконавчих органів міської ради. Ще у листопаді мер прозвітував публічно перед громадою. Цього ж разу – перед депутатами.
Одним з основних питань, які ухвалили цього дня – був бюджет на 2025 рік. Пріоритети – незмінні: потреби ЗСУ, реабілітація військових, підтримка молоді, спорту, учнів, пониження та доступність, перехід на індивідуальне опалення та завершення робіт на мості для відкриття його для автотранспорту.
«Ми передбачили 464 мільйони гривень на підтримку військових. Нагадаю, минулого року ми закладали 450 мільйонів на початку. Вкінці вийшло 612. І думаю – ще не кінець. А у новому бюджеті ми додали 20 мільйонів гривень на військові проєкти Бюджету участі і 5 мільйонів гривень на Конкурс проєктів і програм. 10 млн гривень заклали на реабілітаційний центр на Софіївці та будемо переглядати – дай Боже, аби ми могли їх освоїти – бо це капітальні видатки. Також маємо ще грантові кошти на це. 4 мільйони гривень ми заклали для Дому воїна для облаштування реабілітації на стадіоні «Рух» для проходження реабілітації військових без кінцівок. Це ініціатива військових. Зберегли всі соціальні виплати – як би важко нам не було. Нагадаю, що у нас 192 мільйони реверс забирають. Також тільки на 8 місяців в державному бюджеті заклали грошей на зарплати вчителів. І є інформація, що решту хочуть перекласти на міста. А це значні кошти. Індивідуальне опалення. 50 мільйонів заклали на пониження і доступність. 400 мільйонів у 25 році заклали на добудову моста і у 2025 році плануємо повністю запустити та відкрити міст для транспорту. Продовжуємо підтримувати молодь, учні, студенти і спорт. Зберегли всі доплати вчителям» – зазначив міський голова Руслан Марцінків.
Серед видатків у бюджеті – 100 млн гривень на безплатне харчування для дітей військових та пільгових категорій. До слова, цьогоріч вартість харчування виросла, тому й сума компенсації від міста – зросла.
«Цього року для дітей з дитячих садків та шкіл і профтехосвіти ми також заклали кошти на безкоштовне харчування дітей пільгових категорій. Я нагадаю, що у місті Івано-Франківськ безкоштовно харчуються діти пільгових категорій з першого по одинадцятий клас. А саме: діти військовослужбовців, діти, батьки яких загинули або зникли безвісти, діти малозабезпечених сімей тощо. Ми й надалі продовжимо харчувати всіх цих дітей безкоштовно»,- пояснила заступниця міського голови, директорка Департаменту освіти і науки Вікторія Дротянко. Також вона нагадала про вже традиційну практику для Івано-Франківська – виплати талановитим учням:«25 учнів отримують 1000 гривень стипендії впродовж цілого року і 15 учнів 2000 гривень – 6 місяців, адже у 2025 році вони закінчують школу. Хочу нагадати, що ця практика вже є стала у Івано-Франківську. Щороку ми визначаємо 40 дітей-стипендіатів, які отримають стипендію від міської ради».
Левову частку передбачили й на соціальний захист. Вдалося зберегти всі виплати, в тому числі й – допомоги на перехід на індивідуальне опалення. Саме на ці потреби зосередили 41 мільйон гривень:
«Дуже важливо переходити на індивідуальне опалення тому, що ця котельня припиняє своє існування. Дуже великі втрати і цього року на наступний рік ми заклали 40 млн гривень саме на підтримку переходу на індивідуальне опалення»,- розповідає Руслан Марцінків.
.
Загалом сесія видалася плідною. На завершення сесії лунали слова вдячності від тих, хто безпосередньо захищає нашу державу. Своєю чергою перша заступниця міського голови – Вікторія Сусаніна, наголосила на акцентах бюджету та зауважила, що без платників податків не вдалось би так багато всього реалізувати.
«Дякуємо усім нашим платникам податків, бо насправді вони тримають наш тил і за рахунок них, ми можемо допомагати», – підсумовує перша заступниця міського голови Вікторія Сусаніна.