У відповідь на дії Путіна в Україні Польща схвалила план посилення обороноздатності сусідніх держав. Про це пише видання Новое время.
Останнім часом Варшава прагне перебрати на себе роль регіонального лідера, ставши надійною опорою США в протистоянні нинішній реваншистській політиці РФ, особливо на тлі обережно-стурбованих країн “старої Європи”, готових, як це вже показала Італія, відмовитися від політики антиросійських санкцій покарання за аншлюс українського Криму і “гібридне” вторгнення в Донбас.
Для ефективної відповіді на російську агресію в Україні Варшава схвалила план посилення обороноздатності сусідніх держав, використовуючи комплекс політичних та фінансових інструментів.
Перші подробиці такі. Географічно ініціатива включає окремі країни Вишеградської групи – саму Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину, плюс Румунія і Болгарія, а також Прибалтику. Варшава приміряє на себе роль регіонального лідера з метою об’єднати інші європейські країни у прагненні посилити регіональне співробітництво у сфері оборони і безпеки.
Польща планує створити фонд з метою надання згаданим країнам експортних позик для купівлі нового озброєння і модернізації оборонних систем, паралельно просуваючи підприємства національного ВПК на ринки Східної Європи. За словами голови Польської палати виробників для потреб оборони (PIPROK) Славоміра Кулаковського, раніше Варшава, орієнтуючись на “ринки далеких країн, ігнорувала сусідні ринки”.
Нинішня ініціатива покликана виправити цей дисбаланс. Недавня практика показує існування попиту на таке зміщення акцентів – у вересні минулого року литовське міноборони підписало контракт з польським виробником зброї Mesko на купівлю переносних зенітно-ракетних комплексів GROM.
Для самої Польщі це продовження цілеспрямованої політики модернізації національних збройних сил, на цьому етапі – сучасними вертольотами і ракетними системами Patriot.
У першому випадку Варшава планує замінити старі радянські вертольоти Мі-8, Мі-14 і Мі-17 сучасною моделлю Caracal EC-725 корпорації Airbus Helicopters (в планах – заміна ударних Мі-24 сучасними західними зразками до 2022 року). У другому, до 2025 року Польща планує розгорнути 8 батарей ППО американської Raytheon, які також стануть частиною наземного компонента американської системи ПРО. Перетворюючи свою армію в висококваліфіковану, сучасно оснащену і мотивовану, Польща планує “підтягувати” до таких стандартів і відстаючих сусідів.
У разі небезпеки саме вони, а не далекий Вашингтон або байдужий Брюссель, стануть тією єдиною опорою, на яку може розраховувати невелика європейська країна перед обличчям московської тиранії. Крім сильного ворога, в України є багато друзів – про це перед відкриттям саміту Україна-ЄС заявив президент Європейської ради Туск, громадянин Польщі. Україні є що запропонувати (потенціал національного ВПК дозволяє брати участь у деяких спільних проектах), і є що отримати (певну частину довго і невміло випрошуваної, але такої необхідної військової допомоги) від цієї ініціативи нашого друга.
Тому Києву можна і потрібно приєднуватися до процесу, використовуючи вже готову базу практичної кооперації з Польщею. Надалі така співпраця зіграє на руку нашій країні в більш серйозній геополітичній грі, демонструючи надійність і професіоналізм української сторони у відстоюванні регіональної, а через неї і міжнародної безпеки.
Джерело