З настанням теплої пори року зростає активність не лише кліщів, а й комарів, які можуть бути переносниками небезпечного паразитарного захворювання – дирофіляріозу. За офіційними даними, цей гельмінтоз є місцевим для України і демонструє тенденцію до зростання. На Прикарпатті вже зафіксовано один випадок у Долинській територіальній громаді.
Про це пишуть ФРАНКІВЧАНИ з посиланням на Долинський відділ Калуського РВ ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”.
Що ж це за захворювання?
Дирофіляріоз – зоонозний гельмінтоз, який спричинюють гельмінти роду Dirofilaria. Це круглий ниткоподібний гельмінт, білого кольору, довжиною 13-17 см, товщиною з сурову нитку. Найчастіше його діагностують серед домашніх тварин таких як собаки та коти, а також у хижаків. Але від них людина безпосередньо заразитися не може. Зараження людини відбувається тільки через укус інфікованою комахою, найчастіше комаром, який насмоктався крові зараженої тварини.
Характерним симптомом захворювання є міграція гельмінта, що проявляється в пересуванні чи ущільненні «пухлини» під шкірою. Дорослі гельмінти локалізуються під шкірою або слизовою оболонкою на любій частині тіла, найчастіше — в органах зору (повіки, очне яблуко, кон’юнктива). Такі хворі звертаються за медичною допомогою до окулістів в найбільш ранні терміни, тому що в місці локалізації гельмінта відчувають наявність іногороднього тіла, або печію, свербіж, з’являється пухлинка з просяне зерно, що порушує функцію органу зору. Якщо ж така пухлинка виникає під шкірою кінцівок або тулуба, то хворий помічає її не одразу і звертається до лікарів навіть через рік після зараження.
Іншими симптомами захворювання можуть бути головний біль, нудота, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль у місці локалізації гельмінта з іррадіацією по ходу нервових стовбурів. Лікування дирофіляріозу відбувається шляхом хірургічного видалення гельмінта. При цьому функції уражених органів ніколи не порушуються. Летальних випадків від підшкірного дирофіляріозу серед людей не зареєстровано! Профілактика дирофіляріозу полягає в захисті від укусів комарами себе і домашньої тварини.
Як можна попередити дирофіляріоз?
- Використовуйте запобіжні засоби від нападу комарів: репеленти, сітки.
- Дотримуйтеся чистоти та належних санітарно-побутових умов життя.
- Захистіть від комарів своїх домашніх улюбленців: собак і котів
- Періодично домашніх тварин показуйте ветеринару. Це допоможе своєчасно виявити та лікувати дирофіляріоз тварин, як джерело хвороби.
Якщо Ви виявили в себе під шкірою ущільнення (пухлину), у місці локалізації якої відмічається сверблячка та відчуття пересування, негайно зверніться до лікаря!