У січні 2015 року, громадський активіст Тарас Дем’янів звернувся до СБУ із заявою про скоєння кримінального злочину за статтями 111 та 336 КК України, звинувативши журналіста у державній зраді та ухиленні від мобілізації.
З самого початку затримання, не було пред’явлено складу злочину.
Склад злочину може бути лише там і тоді, де і коли є повна сукупність ознак злочину, які встановлені законом.
Адвокат Тетяна Монтян розповідала, що за Руслана заступалися ті, хто проти нього, і не підтримували його точку зору. І нагадала, що за грати потрібно саджати лише тих, в чиїх діях є склад злочину.
Руслана Коцабу затримали 7 лютого 2015 року в Івано-Франківську. 8 лютого 2015 року Івано-Франківський міський суд обрав йомузапобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів.
9 лютого 2015 року міжнародна організація Amnesty International закликала владу негайно звільними Руслана Коцабу, якого вважаєв’язнем сумління.
Того ж дня Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) висловила свою стурбованість рішенням суду про утримання під вартою Коцаби.
10 лютого Українська Гельсінська спілка з прав людининазвала арешт Коцаби «переслідуванням за політичними мотивами». Член спілки Володимир Яворський вважає, що виступи проти мобілізації не є правопорушенням в Україні — це лише висловлення власної думки.
Уповноважена з прав людини Валерія Лутковська заявила, що вважає недопустимим у демократичному суспільстві таке обмеження свободи, та вбачає в його арешті ознаки порушення статті 10 Європейської Конвенції з прав людини.
Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко вбачає у відеозверненні Руслана Коцаби порушення статті 114-1 Кримінального кодексу України.
Свідки справи, військові, вбачають у діях Руслана негативний вплив на українських громадян, що призодить до зменшення кількості мобілізованих.
Кримінальна справа складна і неоднозначна. За нею слідкують всі Українці та світ.
З даного приводу висловив свій коментар Микола Кучернюк:
“Розраховувати на швидке закінчення даної справи не варто, по тій причині, що вона перебуває, як у політичній, так і правовій площині. З точки зору політичної площини, Руслан поставив під удар питання національної безпеки України. Його висловлювання безпосередньо загрожували можливому зриву мобілізації в регіоні. Загалом, вся його риторика і діяльність були спрямовані на дискридитацію України, як у зовнішньому, так і у внутрішньополітичному плані.
Наразі його перебування під вартою є першочерговою гарантією його ж таки особистої безпеки. Оскільки, Його меседжі і висловлювання щодо підтримки зриву мобілізації категогично засудила більшість співгромадян і зокрема ті сім’ї, представники яких сьогодні перебувають на лінії вогню.
Особисто я вважаю недопустимими будь-які прояви сепаратизму, а тих хто дозволяє собі загравати з російським агресором можу назвати не інакше, як злочинцями. Україна унітарна держава і ніхто невправі це змінити.
Як людина щиро співчуваю, як Руслану, так і його рідним, сподіваючись на те, що йому вдасться змінити свою думку і зайняти правильну позицію” – прокоментував Микола Кучернюк.