Хто і скільки заробив на Кримській війні?

Через кризову ситуацію в Україні на світовому ринку на 10-20% підскочили ціни на зерно (наша країна є одним з найбільших у світі виробників), повідомили...

Через кризову ситуацію в Україні на світовому ринку на 10-20% підскочили ціни на зерно (наша країна є одним з найбільших у світі виробників), повідомили «Вістям» аграрії.

Вони пояснюють березневе подорожчання зерна двома факторами: песимістичними прогнозами щодо майбутнього врожаю (посівні площі будуть знижуватися на 30%) і ситуацією в Криму. «На світові ринки вплинула ситуація в Україні. Якщо місяць тому ми продавали кукурудзу по $ 205, то тепер – по $ 243 за тонну. Подорожчання на $ 20 спровокувала ситуація в Криму, а ще на $ 20 – очікуване зниження урожаю », – повідомив «Вістям» власник агрохолдингу Ukrlandfarming Олег Бахматюк.

Аграрії стверджують, що криза в Криму спровокував зростання світових цін не тільки на кукурудзу, а й на інші експортованого групи: пшеницю, сою, соняшникова олія.

«Ціни почали зростати з початку березня. У середньому на $ 20-30 на тонні, – уточнив комерційний директор агрохолдингу «Чиста Криниця» Юрій Козлов. – На нашу нестабільність наклалися і супутні фактори: зокрема, недобір врожаю по пшениці в США на 25%. У підсумку по ринку ціна піднялася на 40 доларів ». За його словами, пік подорожчання припав на тиждень, що передує референдуму в Криму, зараз зростання сповільнилося, але ціни все одно продовжують триматися.

До речі, незважаючи на побоювання трейдерів, що кримський конфлікт може ускладнити роботу портів, проблем з експортом зернових з України не виникло. «Ми очікували, що можуть виникнути проблеми в портах Одеси та Миколаєва, і це зробить вплив на обсяги експорту. Але страхи не виправдалися. Все це час відвантаження йшли і йдуть стабільно, ніяких проблем немає », – говорить Козлов.

Раніше Росія заявила про неможливість створення Причорноморського зернового пулу без України

Зате є цілком реальна загроза скорочення посівних площ на 30% великими агрохолдингами через проблеми з постачанням нафти і добрив з Росії. «З одного боку, відбувається блокада з боку російських постачальників нафти та енергоресурсів, потрібно 100%-ва передоплата під поставки. З іншого – повністю помінялися принципи роботи з компаніями з постачання добрив та хімії », – пояснив« Вістям »ситуацію Олег Бахматюк.

Все це відбувається на тлі тотального браку коштів у компаній, через те українські банки чи не повністю згорнули кредитування підприємств: населення продовжує знімати депозити, і у банків тотально не вистачає засобів. «Справа в тому, великі оператори ринку працюють на кредитах, у них брак фінансування і власних коштів. До того ж подорожчали добрива. Наприклад, селітра коштувала влітку 2600 грн за тонну, тепер 3300 грн. А ще в ціні зростає паливо і посівний матеріал », – перераховує Козлов.

В результаті мінеральні добрива будуть закуповуватися або нижчої якості, або в менших обсягах. Це погіршить якість посівної і знизить показник врожайності. До того ж площі, які спочатку менш родючі через посушливий клімат (Південь та Південний Схід України) просто не будуть оброблятися.

При цьому середні виробники, які працюють не в кредит, а за рахунок власних коштів, будуть в максимальному виграші. «Добрива, необхідні для сезону, були закуплені ще влітку, за старими цінами. Посівний матеріал – у січні-грудні. Дизельне паливо – 2/3 потреби для виробництва ми теж купили ще торік. Тобто, собівартість, грубо кажучи, у нас буде на рівні сезону 2013 року, а ціни ростуть – і в гривневі, і доларові. Так що ми очікуємо максимальний прибуток», – розповіли «Вістям» в одному з невеликих агрохолдингів.

У Зернової асоціації України сподіваються, що з проблемою зростання цін на пальне і хімію впорається новий уряд, а в іншому ситуація не така вже й страшна. «Озимі вже засіяні. Погоду обіцяють хорошу. Єдине, ми втратимо 1,5 млн т зернових в Криму: зараз ніхто не займається там посівними роботами», – повідомив «Вістям» президент асоціації Володимир Клименко.

Таким чином прогнозований урожай 2014 складе 62,5 млн тонн – рівень 2013 без урахування Криму.

Категорії
Аналітика
Новини
Loading...