Перші підкорювачі.
До моменту першого сходження на вершину було проведено близько 50 експедицій в Гімалаї та Каракорум. Їх учасникам вдалося підкорити кілька семитисячників цих гірських районів, але жодна спроба штурму вершин восьмитисячників успіху не мала. Тільки в 1950 році французам вдалося підкорити перший восьмитисячник – Аннапурну.
Як правило, всі альпіністи піднімаються на Еверест в кисневих масках. На висоті 8 км повітря розріджене, і дихати дуже важко. Проте, в історії зустрічаються випадки сходження і без кисню.
Навіть найдорожче і сучасне спорядження не завжди гарантує вдале сходження на Джомолунгму. Тим не менше, кожен рік намагаються підкорити Еверест близько 500 осіб. Всього на сьогоднішній день на гору піднялося понад 4 000 альпіністів.
Убивча краса
Наприклад, у 1979 році на спуску з вершини американець Рей Генет і німкеня Ханнелора Шмац померли від гіпоксії, виснаження і холоду на висоті 8 350 метрів. Тіло замерзлої Ханнелори, застигле в сидячій позі на південно-східному гребені гори, стало першою похмурою пам’яткою Евересту.
На початку 1990-х після скасування квот на сходження, почалася епоха комерційного альпінізму, і незабаром тіла замерзлих стали буденною деталлю пейзажу на класичних маршрутах до вершини.
Загиблих часто залишають на схилах гори через труднощі, пов’язані з їх евакуацією. Деякі з них служать орієнтиром для альпіністів.
Багато трагічних випадків трапляються в “зоні смерті”, як називають висоту більше 7 500 метрів. Термін увів Едуард Вісс-Дюнан, лікар швейцарської весняної експедиції 1952 року.
Організм не відновлюється. У гострих випадках гірської хвороби розвивається набряк мозку і легенів, настає кома і смерть. Найкраще лікування – якомога швидше спуститися. Деякі ризикують життям заради того, щоб допомогти тим, хто помирає. Тим, хто відчув там себе погано, зрідка випадає шанс стати героєм репортажу про чудесний порятунок.
Ціна життя
Наразі значна частина сходжень організується спеціалізованими фірмами і здійснюється у складі комерційних груп. Клієнти цих фірм оплачують послуги гідів, які проводять необхідне навчання, надають обладнання і, наскільки це можливо, забезпечують безпеку на всьому шляху.
$ 2 000
$ 25 000
$ 12 000
До $ 3000
$ 2 000
До $ 7 000
$ 1 000
До $ 5 000
Крім Евересту, альпіністи штурмують й інші восьмитисячники. Другою за популярністю є гора К2 (Чогорі). Всього ж на Землі налічується 14 восьмитисячників. Хоч, насправді, на планеті таких вершин більше, але враховуються тільки ті піки, що розташовані на значній відстані один від одного.
Всі 14 восьмитисячників світу розташовані в Центральній Азії на території Непалу, Китаю (Тибетський автономний район), Індії та Пакистану (спірне Кашмір).10 восьмитисячників розташовані в Гімалаях, 4 – в Каракорумі.
Завоювання “Корони Землі” – підкорення всіх 14 восьмитисячників планети – є великим досягненням у висотному альпінізмі. За даними, станом на 2012 рік, підкорити всі ці вершини вдалося лише 30 альпіністам (27 чоловікам та 3 жінкам).