Старунський грязьовий вулкан (фото)

Старунський грязьовий вулкан – геологічна пам’ятка природи, яка є єдиною та унікальною не тільки в Україні, а й у світі. Вулкан розташований в Карпатському...

Старунський грязьовий вулкан – геологічна пам’ятка природи, яка є єдиною та унікальною не тільки в Україні, а й у світі.

Вулкан розташований в Карпатському регіоні, в с. Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області. Виникнення цієї пам’ятки природи пов’язане з людською діяльністю. Більш ніж століття тому в цих місцях розпочали розробку родовищ нафти та озокериту. Ґрунтові води, насичувалися киснем, проникали вглиб землі на тисячу метрів, окислювали нафту, в результаті чого відбувався приплив теплової енергії, що живить вулкан і досі.

Втім, вперше вулкан дав про себе знати в 1977 р. після землетрусу в румунських горах Вранча. Тоді на пагорбі діаметром бл.50 м повилися перші кратери, з яких вихлюпувалася висотою в 3 м рідина, газ та грязі. На даний момент вулкан має 8 кратерів та 12 непостійних маленьких кратерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, а часом нафту та її складники.

Висота вулкана – 3 м, а довжина глинистих потоків – 10-60 м. В той же час Старунський грязьовий вулкан є дуже оздоровчим. Озокерит, гарячі грязі та води високої мінералізації мають цінні лікувальні властивості. Щодо гіпотез виникнення цієї геологічної пам’ятки, то за найпоширенішою із них, вулкан утворився на антиклінальній складці (випуклій структурі, що має кілька розломів земної кори) і завдячуючи деяким фізико-хімічним процесам, що відбуваються на глибині 600-1000 м, здійснюється виверження грязей та мінеральної води. Тут же формуються сполуки свинцю та цинку,проявляють себе тектонічні рухи. Тільки за перших 7 років територія Старунського грязьового вулкана зросла на 1 м.

Джерело

{gallery}vylkan{/gallery}

Категорії
Подорожі
Новини
Loading...