Під час осінньої виборчої кампанії до міської ради всі політичні сили декларували майбутню відкритість роботи та прозорість прийняття рішень.
Чи не найяскравішими обіцяльниками діяти «по-новому», забезпечувати справедливість та прозорість дій влади були і представники партій, які склали в діючій Івано-Франківській міській раді ситуативну більшість (БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода»). Їх передвиборчі агітки були наповнені «найщирішими» запевненнями: закритість, кулуарні інтриги та пихатість влади, мовляв, назавжди залишаться у минулому.
Проте громада Івано-Франківська недовго тішилася сподіваннями та «багатіла думкою» про доленосні наслідки Революції Гідності, які мали б кардинально змінити стосунки чиновників і депутатів з міською спільнотою. Після отримання заповітних крісел прозорість, декларована відкритість та вірність ідеалам Революції багатьох депутатів ситуативної більшості в міськраді, закінчилася.
Відомо, що демократичні правила твердять, що більшість, яка прагне прозорої та чесної політики, пропонує не лише участь депутатів, які не входять в більшість, в ключових комісіях, таких як у випадку Івано-Франківської міської ради є, скажімо, – комісії з питань бюджету та з питань містобудування та земельних відносин, а й віддає фракціям меншості посади керівників таких комісій. Опозиційні фракції мають представництва в виконавчих органах та їх контрольних комісіях. Але все це не про Івано-Франківську міськраду.
Першим «дзвіночком» недемократичності ситуативної більшості міськради стала узурпація виконавчої влади в місті Івано-Франківську – до складу міського виконавчого комітету з 15 осіб не ввійшло (навіть не розглядалося!) жодного представника від фракцій «Українського об’єднання патріотів-УКРОП», «Самопоміч» та УНП, які не ввійшли до складу цієї ситуативної більшості.
Всім відоме повне нехтування не лише демократичних норм, але й законів та Регламенту міськради на першій сесії Івано-Франківської міської ради, коли багато рішень сесії було прийнято кулуарно в недемократичний спосіб.
Вже на другій сесії ситуативна більшість в міській раді позбавила депутатів від фракцій «Українського об’єднання патріотів-УКРОП», «Самопомочі» та УНП можливості увійти до складу ключових постійних депутатських комісій з питань бюджету та з питань містобудування та земельних відносин.
Що це означає? Це означає, що ключові, найважливіші для громади питання надходжень та видатків міського бюджету залишились мало не під грифом «цілком таємно».
Це означає, що десятки мільйонів гривень й далі будуть спрямовуватись на підозрілі оборудки під виглядом поповнення статутних фондів неефективних і ненажерливих ЄРЦ чи Муніципальних дорожніх компаній. Замість того, щоби встановлювати муніципальні надбавки вчителям, забезпечувати харчування дітей у школах, створити сприятливі умови для інвестування у робочі місця чи у туристичні проекти, як це робиться в інших містах, наша влада збирається знову фінансувати обплутані кумівством та «відкатами» безконтрольні комунальні підприємства-монополісти.
Відсутність депутатів-контролерів з фракцій меншості в земельній комісії – це вірна ознака того, що нас невдовзі очікує забудова всіх вільних куточків нашого міста через «приватні домовленості», а не через «громадські слухання». Адже, ігноруючи норми законодавства про запобігання корупції щодо конфлікту інтересів, до комісії, яка опікуватиметься землями громади міста Івано-Франківська, ганебно та цинічно ввійшли майже всі депутати-представники будівельного бізнесу міста від ситуативної більшості.
На наступне сесійне засідання, до прикладу, виноситься питання щодо складу «Комісії з питань визначення пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста”. І знову ж таки, до цієї комісії, яка є вразливою до корупції та зловживань пропонуються з 12 осіб лише чиновники міського виконавчого комітету та депутати-представники ситуативної більшості в Івано-Франківській міськраді, які також мають все ті ж «конфлікти інтересів».
Закритість і безконтрольність знову стають головними гаслами діяльності місцевої влади. Якщо громада сьогодні дозволить владі знищити механізми народного контролю за нею, то завтра ми опинимось у місті, яким на свій розсуд керуватимуть кілька зажерливих кланів, яким буде начхати на людей та їхні законні інтереси.
Враховуючи наведене вище, ми депутати фракції «Українського об’єднання патріотів-УКРОП» закликаємо ситуативну більшість в Івано-Франківській міськраді переглянути практику закритості та кулуарних інтриг і згадати про декларовані під час виборів відкритість, прозорість, демократичність, чесність та вірність ідеалам Революції.
Депутати Івано-Франківської міської ради:
Олійник Володимир
Гаєвський Сергій
Мерінов Віталій
Мстислав Тарас
Саварин Ігор
Чміль Дмитро