Тема якості обслуговування та спілкування водіїв із пасажирами міських маршруток у Івано-Франківську часто обговорюється як на сторінках преси, так і в приватних розмовах містян.
І коли аналізуєш їх зміст, то викристалізовується проблема чи не найважливіша з усіх, народжених важким соціально-економічним становищем країни, – втрата уміння вести спокійно діалог, шанувати почуття ближнього. Такі словесні перепалки між пасажиром та водієм вибивають їх обидвох надовго з колії. Цей стан вони передають співробітникам та родичам. У повітрі зависає напруга, яка нікому не приносить радості й посилює почуття невдоволення.
Тому обласна «Просвіта» зініціювала 12 квітня зустріч перевізників із громадкістю та представниками міської ради щодо питання мовної культури в системі соціальної комунікації.
Лейтмотив зустрічі визначив голова обласної «Просвіти» Степан Волковецький: «Ми повинні відчути відповідальність за те, що говоримо, як говоримо та якою мовою».
Виступили із короткими доповідями про силу слів, їх вплив на людину, значення рідного слова у представлені культури рідного краю Є. Романишин та Олександра Мечева. Їх виступи також містили й зауваження щодо роботи водіїв, й пропозиції щодо організації пасажирських перевезень у місті.
Серед них – відновлення радіосупроводу в міських маршрутних автобусах (оголошення зупинок), дотриманння культури обслуговування пасажирів (спілкування українською мовою, зовнішній вигляд водія, зовнішня та внутрішня чистота транспорту), недопущення реклами в автобусах. Враховуючи, що частина водіїв – це люди, які не знають історії міста, бо донедавна не були його жителями, просвітяни запропонували провести для них безкоштовні екскурсії. Адже знання історії Івано-Франківська та його культурного розвою у професії водія є важливим елементом. Мова йшла й про якість музики, яка звучить у деяких міських автобусах.
Директор ТРК «Карпати» Галина Держипільська надала інформацію перевізникам про те, що компанія володіє прекрасною базою записів творів вітчизняних композиторів та виконавців і може надати їх підприємцям для використання.
«Відповідно до вимог техніки безпеки водій не повинен включати музику», – сказали у відповідь на її пропозицію представники транспортних перевезень. Звідси напрошується висновок, що дехто з роботодавців не звертає увагу на порушення водіями правил техніки безпеки і це треба виправити. Але й ми, пасажири, часто-густо вимагаючи поваги до себе, не надаємо перевагу ввічливому спілкуванню з людьми, які виконують свої службові обов’язки і потребують максимальної уваги протягом усього робочого дня, бо не просто здійснюють перевезення пасажирів, а й несуть відповідальність за їх життя. А виконувати їх, враховуючи стан доріг у місті, дуже важко.
Вже по закінченні зустрічі вони щиріше ділилися з організаторами зустрічі своїми проблемами. Серед них брак водіїв. Багато, пропрацювавши місяць-два, розраховуються, бо не витримують напруження. Перевізники наголошували: водії працюють по 12 годин і не просто стежать за дорогою, а й беруть оплату за проїзд і дають, у разі потреби, здачу та відповідають на запитання.
«Ось недавно влаштувався чоловік із двома вищими освітами, інтелігентна тактовна людина. Пропрацювавши кілька днів, розрахувався. Не витримав ритму і прискіпливості, часто безпідставної, зі сторони пасажирів, – розповів один із перевізників. – А їм мимоволі доводиться вислуховувати море життєвих історій та проблем, бо пасажири безперестанку розмовляють по мобільних телефонах. А цей гамір досить-таки втомлює».