Мінус два… це плюс чи мінус? Чи замерзнемо ми цієї зими?

Для економії палива в опалювальний період прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк пропонує розробити нові нормативи температури повітря у приміщеннях. Відповідне доручення Уряду передано Міністерству охорони...

Для економії палива в опалювальний період прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк пропонує розробити нові нормативи температури повітря у приміщеннях.

Відповідне доручення Уряду передано Міністерству охорони здоров’я й Міністерству регіонального розвитку, будівництва й житлово-комунального господарства України. За місяць ці міністерства мають розглянути «доцільність зниження нормативної температури повітря в приміщеннях на 2 градуси». Роз’яснюючи це завдання, міністр Кабміну Остап Семерак, повідомив, що «доручено МОЗ та Мінрегіонбуду в місячний строк розглянути питання доцільності зниження нормативної температури повітря в приміщеннях квартир і будинків садибного типу на 2 градуси”. Також він підкреслив, що «рішення про зниження температури ще не прийнято, а це тільки доручення розглянути таку можливість».

Що означає «розглянути доцільність»? Хто може визначити – чи доцільно вважати, що Сонце сходить о 10 ранку, а заходить опівночі, якщо це визначено відповідними нормативними документами Уряду, хоча насправді все наперед визначено законами світобудови та процесів у космосі? Означає це лише одне – якщо міністри вирішать, що 16 градусів замість теперішніх 18 – це «нормально», можна жити, тобто, відповідним структурам буде доведено наказ подавати теплоносій до помешкань українців нижчої температури.

Івано-Франківські теплоенергетики говорять, що у згаданому розпорядженні також передбачається зниження лімітів використання газу підприємствами ТКЕ до 30% під час опалювального сезону. Це означає два моменти – або шукати заміну газу (дрова, тирса, мазут, вугілля, електроенергія), або модернізувати системи теплопостачання так, щоби використовуючи менше газу вони могли забезпечувати існуючий рівень послуг. Щоби краще зрозуміти, говорять тепловики, треба усвідомити кілька даних рівняння. До прикладу, аби забезпечити сьогоднішній норматив +18 градусів у приміщенні при температурі атмосферного повітря -1, котельня мусить нагріти теплоносій до +90. Якщо на вулиці буде -2, то на виході з котельні мусить бути вже +94.. Однак це величини не абсолютні. Залежно від температури зовнішнього середовища, віддаленості будинку від котельні, навіть розташування будинку відносно сторін світу, температура в тій чи іншій кімнаті, навіть в окремих квартирах одного будинку буде відрізнятися. У декого вже за теперішніх умов може бути +24, а в інших +16. Якщо нижче норми, кажуть тепловики, вони мають здійснити перерахунок – 5% за кожен відсутній градус. Але мова не про те. Так чи інакше на модернізацію потрібні колосальні капіталовкладення, чого в них немає. Тому найімовірніше, буде просто зменшено температуру теплоносія, якщо з’явиться відповідна нормативно-правова база. 

Сьогодні відповідно до Державних будівельних норм, розрахункова температура для житлових приміщень узимку така: в кутовій кімнаті квартири повинна триматися температура в межах 20 градусів Цельсія, в інших житлових приміщеннях і на кухні 18 градусів Цельсія, у ванній кімнаті за правилами має бути в рази тепліше – 25 градусів Цельсія.

Ось ці нормативи і планують переглянути. Не стосується перегляд нормативів у навчальних закладах та лікарнях. Поки що такої інформації керівники цих галузей не отримали. Мова йде тільки про житловий фонд. Громадськість звичайно, не дуже цим задоволена. Люди кажуть, що одним батареї і так ледве гріють, а іншим доводиться відчиняти вікна, бо у квартирі нестерпно душно, коли котельні палять на повну. Це якраз той момент, про який говорять тепловики, про це сказано вище.

Невідомо також, як спонукатимуть знижувати градус у квартирах тих громадян, які мають автономне опалення. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк обіцяє надати пільги на оплату за електрику тим, хто замінить газовий котел на електричний: “ми радилися з НКРЕ… буде запропоновано таке рішення. Всі, хто переходять з газових котлів на електричні – отримують спеціальний тариф на електроенергію. Якщо ви придбали електричний котел на електроенергію, то нічний тариф – якщо це електроакумулюючий котел – становитиме 30 коп, що в 4 рази менше. Денний тариф – 80 коп“. Однак, не відомо, чи включають ці тарифи податок на додану вартість, а також – до яких категорій споживачів вони будуть застосовуватися.

Своїм баченням даної ситуації поділився і член Політради Партії розвитку України Володимир Клюс: «Команда розвитку вважає, що влада від пустих балачок та обіцянок повинна була давно перейти до дій, бо ж стан в теплоенергетиці – явно не європейський. Економлять не там, де треба. Потрібно розпочати з модернізації обладнання та заміни старих котлів, які служать ще з часів СРСР, а не «затягувати пояси» в гаманцях українців. При тому, що ціни на теплопостачання зросли в рази, – якість обслуговування залишається такою ж, як була до цього.»

Крім того, питання – звідки громадяни мають взяти кошти на придбання та установку електроакумулюючого котла. Переобладнання системи енергопостачання квартири, розробку проекту цього переобладнання. Про стимулювання українців у цьому напрямку нічого не чути. Та й питання – чи буде прийнято таке рішення і як воно працюватиме. Свого часу НКРЕ прирівняло фізичних осіб, власників автономних систем опалення до ТКЕ і встановило для них такий же тариф на газ, як і для цих підприємств з їхніми обсягами споживання газу та втратами в мережах. Вже через кілька місяців НКРЕ іншим своїм рішенням скасувала попереднє рішення, визнавши його неправомірним. Але перерахунку зроблено не було. Тому ті споживачі, які платили за «неправомірним» тарифом, не отримали назад своїх коштів, а ті, хто не погодився і продовжував платити «по-старому», накопичили борг перед газовиками. Тому подібні «неврегульованості» не на користь пропонованим «стимуляціям».

Категорії
Аналітика
Новини
Loading...