Ця звичка може свiдчити про серйозну хворобу

Не раз ми повертаємось з порога, аби переконатись, що вимкнули свiтло чи газ у помешканнi. Коли це звичка або неуважливiсть, а коли — прояв...

Не раз ми повертаємось з порога, аби переконатись, що вимкнули свiтло чи газ у помешканнi.

Коли це звичка або неуважливiсть, а коли — прояв хвороби, яку фахiвцi називають обсесивно-компульсивним розладом? Цiкавимось у , практичного психолога Психологiчної служби Нацiонального унiверситету iм. I. Франка.

— Що таке обсесивно-компульсивний розлад?– Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — це невроз. У людини з’являються нав’язливi думки та дiї, якi погано пiддаються контролю, а також викликають негативнi емоцiї та iнтенсивну тривогу. Видiляють три типи неврозу: надмiрний страх перед фiзичними травмами, вiдчуття постiйного дискомфорту та надмiрне прагнення до досконалостi.

— Як людинi довiдатися, що в неї симптоми неврозу?– Симптоми можна простежити в таких дiях: багаторазове миття рук або прийняття душу, надмiрне використання мийних антибактерiальних засобiв. А ще постiйне уникнення контакту з предметами довкола — такими, як раковини, унiтази, двернi ручки, будь-якi предмети, що потенцiйно можуть переносити бруд, i миття їх по кiлька разiв на день.

Також про невроз може свiдчити звичка перевiряти те, що дверi зачинено, що газ вимкнено. Незрозумiла потреба все пiдраховувати, наприклад кiлькiсть сходинок. Також люди з ОКР постiйно шукають пiдтримки, аби запевнити себе, що все пiд контролем. До симптомiв можна вiднести й незадоволення своєю зовнiшнiстю.

— Що спричиняє виникнення такого розладу?– Основною причиною є психiчна травма. ОКР також часто виникає в осiб зi слабкою нервовою системою. Iнколи хвороба розвивається на фонi тривалого психологiчного дискомфорту. Серед iнших причин — надто суворе виховання в дитинствi. Робота, стреси, ймовiрно, також призводять до цього розладу.

— У якому вiцi вiн найпоширенiший?– Цей невроз починається в людей у вiцi вiд 10 до 30 рокiв. Здебiльшого у 20 — 25 вони вперше звертаються до лiкаря з цiєю проблемою. Вважають, що розлад розвивається поступово i, як правило, набуває хронiчного характеру.

— I як iз цим боротися?– Для цього використовують медикаменти та психотерапiю, як i в лiкуваннi iнших неврозiв. Не зважати на цю хворобу не можна. Бо якщо лiкування не розпочати вчасно, в людини з’являється пiдвищена тривожнiсть, вона ста замкнутою, в неї розвивається  депресiя, а також надмiрна пристрасть до снодiйних препаратiв,  спиртного.

Джерело

Категорії
Здоров'я
Новини
Loading...