Щороку з настанням холодів до лікувальних закладів надходять пацієнти з обмороженнями. Їх число збільшується одразу в кілька разів у періоди різких похолодань.
Так, з початку року до медиків Івано-Франківщини звернулися 94 людини з ознаками обмороження, 65 було госпіталізовано, а шість навіть померли. Лікарі кажуть, за останні роки це найбільша кількість постраждалих. Щоправда, констатують – багато пацієнтів самі накликали собі холодну біду.
Завідувач опікового відділення обласної клінічної лікарні Костянтин Кіршак каже, що найчастіше до них потрапляють люди у стані алкогольного сп’яніння. Зазвичай випивають для підігріву, виходять на мороз і засинають у снігу. Коли прокидаються, в них вже відморожені ноги, руки…
«Таких пацієнтів у нас найбільше під час новорічно-різдвяних свят, – каже лікар. – Люди не розуміють, що алкоголь не зігріває, а навпаки – сприяє більш швидкому охолодженню. Та й коли ти напідпитку, важко правильно, адекватно оцінювати температуру власного тіла. Тут висновок один: випив – сиди вдома».
Медики пояснюють, що під впливом алкоголю шкірні судини швидко розширюються, і до поверхні тіла притікає більше крові. Людині здається, що вона зігрілася, але приємне відчуття загальної теплоти виявляється оманливим. Адже нагрівається тільки шкіра, а температура тіла насправді знижується.
«У кращому разі таких людей чекає пересадка шкіри. В гіршому – ампутація, – говорить Костянтин Кіршак. – Вже на сьогодні в нас є 15-20 пацієнтів, які стануть інвалідами. Саме інвалідами, бо про відрізані пальці я вже навіть не говорю».
Однак стати жертвами обмороження можуть не тільки пияки. До групи ризику також потрапляють літні люди, діти та ті, хто має захворювання серцево-судинної системи.
«Це пов’язано з поганим кровообігом, – пояснює лікар. – Але це не означає, що в холодну погоду таким людям не варто виходити на вулицю. Просто треба дотримуватись певних правил. Потрібно тепло вдягатися, але одяг має бути вільним – це сприяє нормальній циркуляції крові. Не варто виходити на мороз без рукавиць, шапки і шарфа. Найкращий варіант – саме рукавиці з хутром всередині. Щоки й підборіддя можна захистити шарфом. Взуття має бути на товстій підошві. Також перед виходом на мороз краще поїсти».