У Косівському районі Івано-Франківської області існує наразі найбільша концентрація природних водоспадів у порівнянні з рештою районів країни. Побачити їх можна не докладаючи великих зусиль, оскільки вони знаходяться не в урвищах, а саме зручних низинах, оточених горами.
Про це інформують Франківчани з посиланням на Vlasno.
Покутсько-Буковинські Карпати, які розкинулися на півдні Івано-Франківщини, давно приваблюють чималу кількість туристів. Окрім цікавих краєвидів та гір у гостей Косівщини є унікальна можливість побачити чимало водоспадів різної величини. Називаються карпатські водоспади на Гуцульщині здебільшого «гуками».
Найближчий з водоспадів починається відразу за селищем Яблунів на півночі району. Сам населений пункт є досить великим та має населення більше двох тисяч.
Пам’ятник Незалежності України у Яблуневі
Триста років тому його неодноразово спалювали дотла опришки на чолі з Олексою Довбушем. Зараз у селищі міститься музей дерев’яної скульптури, а ще є музична школа і навіть фітнес-салон.
Але найцікавіше починається, коли минаєш селище і йдеш вгору дорогою на південь понад берегом річки Лючки. Річка тече на північ і є лівою притокою Пістиньки. Її наповнює вода з Гуцульських Бескидів, яка численними потічками стікає з гір, поміж якими протяглася дорога.
Відразу за селищем бере початок регіональний ландшафтний парк «Гуцульщина». Перший водоспад, який трапляється на південь від Яблунева не має конкретної назви і позначений на мапі просто «Водоспад під Пугачівкою».
Водоспад «Під Пугачівкою»
Він не є місцевою пам’яткою природи, оскільки є штучного походження: раніше тут знаходилася скоріше за все мала гідроелектростанція.
Водоспад досить легко минути, хоч він і розкинувася між горами Камінь та Рушір. Характерним орієнтиром з лівого боку від шляху є величезна цегляна труба, яка височіє поруч із кіькома недобудованими приміщеннями господарського призначення. Трошки далі знаходиться бетонний місток на інший берег Лючки прямо над водоспадом.
У теплу пору року це місце є улюбленим курортом не лише місцевих, а й тих, хто хоче відпочити від гамірного міста.
Наприклад, родина Миколи з дітьми приїхала аж з Коломиї.
— Потрібно вчити дітей плавати, а Прут, який тече повз Коломию, в деяких місцях влітку досягає литок. Тому ми рушаємо на Косівщину, — каже чоловік.
Водойма поруч із водоспадом досить широка, але гірська річка зазвичай не є глибокою, тому по-справжньому плавати можна поруч із місцем падіння води.
За п’ять кілометрів від нього понад автошляхом Яблунів-Космач, знаходиться вже справжній Рушірський водоспад висотою в 4 метри. До водоспада, який спадає під кутом 45 градусів, можна спуститися відразу зі схилу понад дорогою.
Спуск до Рушірського водоспаду
Спускатися до урвища варто дуже обережно. Особливо після дощової погоди. Він належить до гідрологічних пам’яток природи і бере назву від правої притоки Лючки під назвою Рушір. Відразу за ним розташоване село Люча.
Рушірський водоспад
На жаль, він розташований на межі зсуву гірських порід. Річка на цій ділянці тече просто по гладкому камінному дну з великою швидкістю, тому рухатися у воді потрібно вкрай обережно.
На жаль, можна також побачити те, наскільки люди безвідповідально ставляться до природи. З кожним роком навколо берегів карпатських річок більшають шари пластикового сміття, яке сюди приносить вода.
Так і тут, коло водоспадів видно сліди людини, яка окреслює всі місця, де зупиняється, передусім пластиковими пляшками, які або лежать поруч із лісом, або плавають понад берегом.
Найшвидшим способом доїхати до обох водоспадів можна будь-яким потягом, що рухається на Чернівці чи Івано-Франківськ.
Вийти треба на залізничній станції у Коломиї, й сісти на будь-який автобус в бік Косова або Космача, які знаходяться в різних боках району, проте, шлях лежить все ж через мальовничий Яблунів. Також із автовокзалу в Івано-Франківську в бік Яблунева їде рейсовий автобус на Космач.