Українсько-польські відносини крізь призму операції “Вісла”

Українсько-польське питання останнім часом зазнає загострення. Складається таке вражження, що хтось спеціально піднімає із затишшя історичні проблеми, які є конфліктними для двох народів у...

Українсько-польське питання останнім часом зазнає загострення. Складається таке вражження, що хтось спеціально піднімає із затишшя історичні проблеми, які є конфліктними для двох народів у той час, коли на Сході України вже точиться війна із іншим сусідом. Одночасно і поляки і українці заявляють про необхідність обговорення проблемних питань, для пошуку  порузуміння між двома народами. Про міфи та реалії однієї з найсумніших сторінок українсько польських відносин – операіцю “Вісла” – сьогодні говорили на конференції в ПНУ ім. В.Стефаника.

70 років тому була здійснена етнічна чистка, за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, Польської республіки та ЧСР. Вона полягала у примусовій, з використанням військ (СРСР, Польської республіки, ЧСР), депортації українців з їхніх етнічнихтериторій, — Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини, — на території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 року належали Німеччині, так звані «повернені території».

Приводом до початку Операції Вісла стала загибель 28.03.1947 в районі с. Яблоньки (на шосе між Балигородом і Тісною) у бою з відділом УПА (командир — майор С.Хрін) заступника міністра оборони (ІІ віце-міністр національної оборони) Польської республіки генерала К.Свєрчевського.

Про  наслідки операції “Вісла” на конференції доповідав доктор історичних наук, професор  Юрій Макар.

“Це є не окремо вирваний епізод нашої історії, його варто розглядати у контексті подій ІІ Світової. Це була цілеспрямоваана політика тодішньої польської влади, спрямована на створення однонаціональної держави. Акція “Вісла була завершальним етапом видалення українців з території Польщі. Ті ж, які залишилися малии забути, хто вони за національністю і за віросповіданням”, – наголосивв професор.

Попри розхитування ситуації та наростааючі українсько-польські конфлікти, професор запевняє, що свідомі поляки сьогодні розуміють небезпеку цих дій.

“Ми переживаємо, щоб німці і росіяни над нашими головами  не подали один одному руки, – каже польська інтелігенція. Наші політичні лідери також повинні зрозуміти, що треба встати, обтрусити штани на колінах і почати відстоювати свої інтереси”, – каже Юрій Макар.

Міфи та реалії операції “Вісла” у своєму виступі розкрив доктор історичних наук, професор Володимир Комар.

Виступили на конференції також очільники громадських, суспільно-культурних товариств та лемківських об’єднань. Керівники організацій говорили не тільки про трагічну сторінку в історії українського народу, але й про напрямки діяльності об’єднань.

Нагадаємо, нещодавно українську громадськість вкотре сколихнули цинічні  дії польських керівників, які у Польщі залишки пам’ятника УПА використали для мощення доріг.

Категорії
Новини
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...