неСвобода прикарпатської преси або інформаційна війна проти свого народу.

Напередодні виборів Президента України актив громади провів дослідження щодо стану свободи слова на Прикарпатті, а також «монополістів» інформаційного ринку нашого регіону. Маніпуляція людською свідомістю...

Напередодні виборів Президента України актив громади провів дослідження щодо стану свободи слова на Прикарпатті, а також «монополістів» інформаційного ринку нашого регіону.

Маніпуляція людською свідомістю за принципом «хто володіє інформацією – той володіє світом» притаманна і нашому краю, а основними гравцями місцевого медіа ринку є представники великого бізнесу та політичних кланів. Умовною монополією на «прикарпатську» інформацію володіє прикарпатська «Свобода», яка сьогодні, як і у часи режиму Януковича, перебуває «при владі» в обласному центрі та визначає політику основного представницького органу регіону – обласної ради.

Крім інформаційного бюлетеня «Свобода», який незмірними тиражами розповсюджують із синіх палаток по усьому регіону люди, які не знають, хто такий Микола Вітенко, «своїми» для «свободівців» є також і комунальні видання – регіональна щотижнева газета «Галичина» (виходить тричі на тиждень загальним тиражем понад 90 тис. примірників) та місцева комунальна газета «Західний кур’єр» (загальний тираж близько 7 тис. примірників).

Фінансування, як і існування вказаних друкованих медіа у значній мірі залежить від депутатів обласної та міської рад, що фактично ставить серйозні питання на рахунок цензури на сторінках цих газет стосовно «незручних» для певних політиків новин, а також інформувати громадськість у потрібному руслі. Водночас, ринок друкованих ЗМІ на Прикарпатті зорієнтований переважно на старшу частину населення.

Саме з цієї причини, громада міста не обмежила свої дослідження місцевих ЗМІ їх друкованою частиною, а занурилися глибше. Зокрема, для молодих і мобільних функціонують регіональні Інтернет-видання «Стик» та «Бліц». Останнє, до речі, було засновано за фінансової підтримки Руслана Гусака (колишній заступник голови ОДА за часів губернаторства Вишиванюка, колишній член Партії Регіонів), однак, зважаючи на зміщення його із займаної посади, ресурс було передано за 35 тис. гривень оточенню обласної «Свободи», а редакційну політику «Бліцу» диктуєдиктує давній друг Ігоря Дебенка (колишній прес-секретар Олександра Сича, сьогодні голова відділу Внутрішньої політики ОДА) Володимир Джигіта.

Риторика названих інформаційних видань, постійний репост репортажів та інтерв’ю про успіхи «свободівців» у служінні народу, а також замовчування окремих незручних тем дають можливість стверджувати про їх керованість ззовні відомими політичними кланами. Крім того, як стало відомо, напередодні проміжних виборів по 83 мажоритарному окрузі із центром у м. Івано-Франківську в Інтернет-просторі з’явився ще один прогнозовано залежний передвиборчий медіа проект.

Читацькій аудиторії не до кінця відомо про заснування Інтрнет-видання «Галка», головним редактором якого виступив не хто інший, а сам Вадим Войтик, колишній директор Комунального підприємства «Єдиний розрахунковий центр». До речі нещодавно стало відомо, що він сьогодні шкодує про свою позитивну відповідь на пропозицію голови фракції ВО «Свобода» Романа Онуфрієва очолити центральне КП міста. Крім названих медіа «Свобода» володіє партійним сайтом, а через можливості своїх партійців має можливість впливати на редакційну політику також і сайтів окремих громадських організацій, наприклад того ж «Пласту».

Слід також нагадати про спроби місцевих «свободівців» усунути головного редактора ОТБ «Галичина» Ольгу Бабій із займаної посади просунувши, натомість, члена фракції ВО «Свобода» у облраді Ткачівського і дії за відповідним сценарієм стосовно головного редактора ТРК «Вежа» Олени Третяк. Останню, за чутками, мав замінити наближений до «Свободи» пластун Тарас Зень.

Однак журналісти та громадськість, які втрутилися у розвиток конфліктів, зуміли відстояти своїх колег. Таким чином «Свобода» якщо не окупувала медіа-ринок Франківщини, то точно заявила претензію контролю над значною його частиною. Однак ефективність таких «тіньових технологій» маніпуляції свідомістю виборця залишається загадкою, яку частково дозволять розгадати результати виборів на Прикарпатті.

 

Громадський актив міста

Категорії
Спільнота
Новини
Loading...