БЮТ проти Фірташа: битва триває

У фракції Юлії Тимошенко хочуть завадити Дмитрові Фірташу заробляти на газорозподільному бізнесі 27 листопада – першого ж дня, коли зібралася Верховна рада VIII скликання,...

У фракції Юлії Тимошенко хочуть завадити Дмитрові Фірташу заробляти на газорозподільному бізнесі

27 листопада – першого ж дня, коли зібралася Верховна рада VIII скликання, – народний депутат Олександра Кужель, обрана до парламенту за списком партії «Батьківщина», зареєструвала законопроект №1064, який зачіпає інтереси облгазів.

Кужель вирішила зруйнувати їхню монополію, розширивши можливості для інших підприємств заробляти на газорозподільному бізнесі. Такий пріоритет для поплічниці Юлії Тимошенко не випадковий: у Верховній раді минулого скликання Кужель керувала парламентським комітетом з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики.

Нині облгази здійснюють усі роботи з модернізації та розширення газорозподільних мереж (ГРМ), зокрема підключення об’єктів житлової та комерційної нерухомості. У своєму законопроекті Олександра Кужель пропонує змінити сформовану систему і встановити рівні права для бізнесу, давши змогу всім компаніям, котрі мають відповідні дозвільні документи, проводити такі роботи.

У країні є багато прецедентів, коли при газифікації приватних будинків чи підприємств їхні власники інвестували також у будівництво газопроводів, щоб потім приєднати їх до газових мереж та оплачувати послуги облгазів з постачання газу. Проте між замовниками таких послуг і облгазами виникають суперечки щодо формування їхньої вартості та умов оплати.

Передумови для протиріч з’явилися в червні 2012 року, коли було ухвалено закон №5021-VI, який змінив регламент оплати за приєднання до мереж природних монополій (до цієї категорії належать облгази) й обмежив конкуренцію на ринку надання послуг із приєднання до Єдиної газотранспортної системи України. У результаті замовників було позбавлено права вільно вибирати постачальників таких послуг.

«Ці зміни надали газотранспортним і газорозподільним підприємствам (облгазам) виключне право виконувати дослідні, проектні та будівельно-монтажні роботи при спорудженні систем газопостачання в Україні. Більш як тисяча підприємств різних категорій і форм власності, які мають необхідні державні ліцензії та дозволи для здійснення таких робіт, опинилися поза сферою зайнятості… і позбавлені можливості вести підприємницьку діяльність», – зазначає Кужель.

Тому, за її словами, облгази домінують на ринку і нав’язують інвесторам кабальні умови в питаннях власності та передання газових мереж в експлуатацію. Також депутат звертає увагу на те, що сьогоднішня ситуація «має загрозливі соціальні наслідки з наближенням зимового сезону у зв’язку з необхідністю мобілізувати всі наявні потужності і фахівців для відновлювальних робіт на системах газопостачання… у районах Луганської та Донецької областей, звільнених від сепаратистів і найманців». «Власних виробничих потужностей і фахівців для виконання такого завдання в необхідних обсягах облгази не мають», – констатує Кужель, обґрунтовуючи своє прагнення ліквідувати монополію ГРП.

У своєму законопроекті вона, зокрема, пропонує спростити ціноутворення і, замість порядку розрахунку оплати з приєднання об’єктів замовника до газових мереж, який мають розробляти уповноважені органи, використовувати зрозуміліший і чіткіший орієнтир: дані проектно-кошторисної документації з будівництва газопроводів.

Також Кужель хоче узаконити передання об’єктів газотранспортної інфраструктури у власність облгазам тільки за умови попередньої й повної компенсації вартості власнику, який побудував їх своїм коштом.

Якщо такий законопроект ухвалять, він торкнеться насамперед інтересів Дмитра Фірташа, який контролює понад 70% українських облгазів. Його топ-менеджери критикують законодавчу ініціативу Олександри Кужель.

Один із них – Володимир Машталірук, голова правління ПАТ «Київоблгаз», у коментарі Forbes звернув увагу на важливість захисту прав замовників послуг газорозподільних підприємств, без яких вони можуть опинитися в разі прийняття згаданого законопроекту. «Даним законопроектом пропонується ліквідувати впроваджений в Україні механізм «стандартного приєднання», який за своєю суттю є соціально орієнтованою послугою для замовників з категорії населення та малого підприємництва. Він був впроваджений Україною з метою виконання зобов’язань у рамках договору про приєднання до Європейського енергетичного співтовариства», – розповів Машталірук.

Держави Європи, де впроваджена процедура послуг «стандартного приєднання» до газових мереж

Держава Споживачі, які можуть скористатися послугою Відстань до діючого газопроводу Інші вимоги Критерії ставки за «стандартне приєднання»
Англія населення 25м до 7750куб.м на рік Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Австрія населення та малі споживачі 10-25м в залежності від лічильника та тиску газу Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Нідерланди всі категорії споживачів 25м в залежності від лічильника та тиску газу Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Бельгія населення та малі споживачі в залежності від лічильника та тиску газу Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Ірландія населення та малі споживачі 15м до 8000куб.м на рік Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Німеччина населення та малі споживачі 15-20м в залежності від лічильника та тиску газу Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Словакія населення та малі споживачі дані відсутні в залежності від лічильника та тиску газу Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Литва населення дані відсутні до 500куб.м на місяць Дві ставки: 1-фіксована, 2-згідно обсягу. Встановлюються регулятором
Латвія населення дані відсутні в залежності від куб.м на годину Дві ставки: 1-фіксована, 2-згідно труби. Встановлюються регулятором
Фінляндія населення та малі споживачі 20-100м до 8000куб.м на рік Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Данія населення та малі споживачі 25-100м до 6000куб.м на рік Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Угорщина населення та малі споживачі 15м до 4 куб.м на годину Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Туреччина населення дані відсутні до 200кв.м площі приміщення Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Греція населення 25м в залежності від лічильника та тиску газу Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Румунія населення три категорії довжини в залежності від діаметру трубопроводу, місцевості Ставки фіксовані. Встановлюються регулятором
Франція населення та малі споживачі 15-35м в залежності від лічильника та тиску газу Три фіксовані ставки. Встановлюються регулятором

Джерело: НКРЕКП

Він також вважає, що пропозиції Кужель позбавлять можливості власників газових мереж своїми силами гарантувати безпечну і надійну їхню експлуатацію, а в Україні «відновиться ситуація безконтрольного будівництва мереж, що в свою чергу призведе до збільшення кількості та протяжності безгоспних газопроводів».

Машталірук полемізує з Кужель і з приводу монополії облгазів на будівництво газових мереж. «Це не відповідає дійсності і свідчить про некомпетентність при застосуванні і трактуванні норм права, закріплених чинним законодавством про будівництво. А діючі норми Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» покликані не допускати неякісного будівництва і забезпечувати в подальшому можливість безпечної експлуатації та газопостачання», – резюмував голова правління« Київоблгазу».

Прогнозувати долю законопроекту №1064 поки передчасно. Коли і в якому варіанті його текст надійде на розгляд до Верховної Ради, ще не зрозуміло: новообрані народні депутати зараз займаються організаційними питаннями, пов’язаними з роботою парламенту. Перш ніж законопроект буде внесений до порядку денного його засідань і поставлений на голосування, текст документа повинен бути затверджений на рівні комітетів Верховної Ради. Також потім під час розглядів у парламенті депутати зможуть внести в нього свої правки і пролобіювати необхідні їм зміни.

Джерело: forbes.ua

Категорії
ВСЕУКРАЇНСЬКІ НОВИНИ
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...