Всесвітній день боротьби із пневмонією міжнародна спільнота відзначає щороку 12 листопада.
В умовах пандемії COVID-19 він набув особливого значення. Медики Івано-Франківської обласної клінічної лікарні (ОКЛ) звернулися до мешканців Прикарпаття із роз’ясненням причини захворювання та його профілактики.
“Симптоми вірусної пневмонії загалом подібні до бактеріальної, проте може проявлятися більше різноманітних ознак. Основні симптоми: підвищення температури тіла, кашель вологий або сухий малопродуктивний. Часто до його появи роздуваються крильця носа, відчувається брак повітря, зниження апетиту, втома, сонливість, пітливість, задишка внаслідок фізичного навантаження. Може з’явитися біль за грудиною, свистячі хрипи під час дихання. Інколи хворим грудним дітям важко пити або ковтати їжу, у них знижується температура тіла, з’являються судоми, дехто може навіть знепритомніти”, – йдеться в поясненні медиків.
Щоб уникнути запалення легень, медики пропонують вакцинувати дітей проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку. Треба зміцнювати імунітет, дбати про чистоту в домі та особисту гігієну, провітрювати приміщення. Важливо подбати про збалансоване харчування та здоровий спосіб життя, дотримуватися респіраторної гігієни, гігієни рук та фізичного дистанціювання.
Медики зазначають, що від нестачі кисню при пневмонії рятує CIPAP-маска. У відділенні анестезіології та інтенсивної терапії ОКЛ віднедавна є альтернатива. Днями для лікування хворих з важкою дихальною недостатністю тут вперше застосували спеціальний шолом. Адже заклад увійшов до числа першої хвилі із надання допомоги хворим на коронавірусну інфекцію.
“Такі шоломи використовували в Італії з початку пандемії. У пошуку практичних рішень ми застосовували шоломи експериментально, та одразу ж побачили не лише їхню ефективність, а й переваги, – розповідає анестезіолог Іванна Майданська. — В шоломі є постійна підтримка тиску, який потрібен для правильного проведення неінвазивної вентиляції легень, краща герметичність дихального контуру, є можливість адаптувати пацієнта до високих значень позитивного тиску в кінці видоху”.
Спеціальний прозорий пластиковий шолом розміщують навколо голови пацієнта та ущільнюють на шиї. В ньому пацієнт може перебувати цілодобово, тоді як маску слід від’єднувати від апарату ШВЛ для прийому їжі тощо. Відсутній ризик гіпоксемії.
“Якщо CIPAP-маска щільно прилягає до обличчя і тисне на ніс, щоки та підборіддя, що ускладнює відкашлювання, то в шоломі все це простіше і легше”, — пояснюють у відділенні.
Перші результати такої терапії ефективні, прогнози оптимістичні, а підтвердженням цього є те, що один із пацієнтів отримував неінвазивну вентиляцію легень за допомогою шолома впродовж двох тижнів і має позитивну динаміку подолання недуги.
Фахівці відділення анестезіології охоче поділяться досвідом застосування шоломів із колегами, які борються із пневмоніями та коронавірусною хворобою. Мають п’ять шоломів від виробника Lombardi Undersea LLC, а після деякої модифікації лікарі ще й адаптували шоломи до апаратів Hamilton і Dragger.
Людмила СТРАЖНИК (За інформацією прес-служби ОКЛ).
Івано-Франківська область.
На знімку: така маска ефективна.
Фото із сайту ОКЛ.