Україна закуповує блакитне паливо у Росії по 378 доларів за тисячу кубометрів.
Водночас російська сторона заявила, що ціну можуть знизити до 340 доларів. Про таку ціну можна домовитися на літній період, але переговори потрібно починати вже в січні, переконаний експерт з питань енергетики Володимир Саприкін.
345 доларів за тисячу кубометрів газу − такий середній ціновий показник для блакитного палива закладено в проект державного бюджету України на 2015 рік. Згідно з підрахунками Фонду національної енергетичної безпеки, на зниженні ціни можна заощадити близько 300 мільйонів доларів з кожного мільярда кубометрів газу. Про яку ціну на російський газ Україна може домовитися наступного року, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів незалежний експерт з питань енергетики Володимир Саприкін.
Ми можемо купувати газ дешевше?
− Питання в тому, що в бюджеті закладена прогнозна ціна, тобто з певним упередженням на можливе зростання цін на нафту, а значить, і на природний газ. Але я б заклав ще більше. Ніхто не знає, яка ціна буде на нафту наступного року, а отже, і якою буде ціна на газ. Як відомо, Україна буде платити фіксовану ціну до кінця першого кварталу наступного року. Потім будуть вестися перемовини щодо літньої ціни. Вона може бути десь на рівні 340-350 доларів за тисячу кубів, а можливо ще менше.
Тобто заяви російської сторони про те, що можуть встановити ціну на газ на рівні 340 доларів – це йдеться про літню ціну?
− Безумовно. Тобто прогнозна ціна, це лише оцінка. Все буде залежати від ціни на нафту. І в будь-якому разі ціна на газ є предметом переговорів − як вдасться Україні захистити свої позиції, свої національні інтереси. Зараз головне питання для України – як пережити зиму, враховуючи те, що вже на початку січня буде суттєве зниження температури.
Голова російського Міненерго Олександр Новак, коли називав прогнозу ціну на газ для України на перший квартал наступного року, зазначив, що прогнози робити рано і точно сказати, яка буде ціна на паливо, поки що неможливо. І вже кінець грудня…
− Питання в тому, що обидві сторони називають свою пропозицію, а вже на переговорах визначають ціну. І треба вже з початку січня наступного року починати переговори, щоб купити нові обсяги газу для України, а також визначити подальшу ціну.
Джерело:Голос Столиці