Франківськ намагається об’єднати навколо себе 23 села та місто Тисменицю

Середа, 30 січня 2019 11:39
Івано-Франківськ намагається створити потужну ОТГ, об'єднавши навколо себе 23 села та місто Тисменицю. Перші громадські збори з цього приводу, що відбулися в обласному центрі минулої суботи, дали фактично одностайну згоду на таке об'єднання. 

Каталізаторами процесу, як не дивно, стали його противники. Намір Вовчинецької сільради утворити окрему ОТГ з Колодіївкою, Узином та Добровлянами, змусив місто пожвавити свої об'єднавчі потуги. Міськрада ухвалила договір про співпрацю з Колодіївкою, а міський голова призначив громадські збори у мікрорайоні Каскад акурат за день до подібного громадського обговорення в сусідньому Вовчинці, пише Західний кур’єр.

ОТГ з центром  в Івано-Франківську

Незважаючи на велике релігійне свято – Богоявлення Господнє, актовий зал 25-ої школи заповнили півтори сотні небайдужих мешканців Франківська та приміських сіл, а головував на зборах сам очільник міста.

Виступаючи перед присутніми, Руслан Марцінців наголосив, що місто зараз динамічно розвивається і росте як кількісно, так і якісно. Вперше за роки незалежності бюджет міста становить аж 3,5 млрд. гривень, активно залучаються кошти з міжнародних грантових допомог на різні програми. «Вважаю, що сьогодні жителі Івано-Франківська, приміських сіл і сіл, які бажатимуть вступити до івано-франківської громади, будуть отримувати якісні медичні, освітні, культурні, адміністративні послуги», – заявив він.

А ось вихід з Івано-Франківської міськради тих чи інших населених пунктів, за словами мера, не додасть якихось добрих речей їхнім мешканцям, а навпаки матиме негативні наслідки в наданні їм медичних, освітніх та інших послуг. Тому він попросив усіх до прийняття зважених рішень, адже «роз’єднати легко, а з’єднати важко».

Якщо, наприклад, Вовчинець створює ОТГ, то його громада виходить зі складу Івано-Франківської міськради. Проблема ускладнюється ще й тим, що частина будинків на  густонаселеному Каскаді розміщена на території Вовчинця, і люди, які мешкають у тамтешніх багатоповерхівках, побоюються опинитися відрізаними від міських благ – освітніх і, особливо, медичних. Коли депутат Вовчинецької сільради Іван Устинський заявив, що їхнє село є самодостатнім, зал вибухнув обурливими вигуками: «Чим?! Маєте лікарню?! Чим ваша ОТГ зараз може нас забезпечити?!»

Директор Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк у своєму виступі перелічив переваги від створення Івано-Франківської ОТГ. Для міста – це збільшення міського простору для розвитку, нові інвестиційні проекти, додаткові зони рекреацій, додаткова територія для ведення бізнесу, будівництва й розширення свого впливу. Для сіл – суттєве збільшення бюджету й можливостей, об’єднання довкола потужного економічного центру і те, що місто свідомо буде ділитися благами цивілізації з селами. Крім того, статус ОТГ буде давати перевагу при додаткових державних фінансуваннях та доступі до міжнародних програм і проектів, які пропонує Європа.

Сільські ради, проте, остерігаються, що у випадку об’єднання з містом депутати міськради матимуть необмежений вплив на їхні, насамперед земельні, ресурси. Найбільше села бояться, що місто прийде, забере землю й забудує її. Тож, щоби збалансувати інтереси всіх учасників об’єднання, в статут ОТГ планують записати, що голос депутата від того чи іншого села при розгляді їхніх питань є ветуючим.

Місто ж побоюється, що створювані навколо нього ОТГ можуть позбавити його простору для розвитку, як це сталося, наприклад, зі Львовом. Міський голова переконаний, що найкращим варіантом для створення Івано-Франківської ОТГ був би закон про міські агломерації, що передбачає 25-кілометрову зону навколо міст обласного значення для створення спроможної ОТГ. Згідно з законопроектом, вже зареєстрованим у Верховній Раді, всі села у цій зоні зберігають свою адміністративно-територіальну структуру, але входять до складу відповідної міськради. «Це є оптимальний варіант, який би дозволив місту розвиватися динамічно», – вважає Марцінків.
До речі, громадські збори проголосували і за те, щоби міськрада звернулася до парламенту щодо прискорення розгляду цього закону, і за те, щоб підтримати намір зберегти села Вовчинець, Угорники, Микитинці, Хриплин і Крихівці як адміністративні територіальні громади у складі Івано-Франківської міськради.

Обласний центр пропонує об’єднатися в ОТГ наполовину більшій кількості населених пунктів, ніж це передбачено перспективним планом формування територій громад, затвердженим урядом. Однак яка частина з них на це погодиться і коли – спрогнозувати важко. Започаткований процес створення Івано-Франківської ОТГ – тривалий. Кожен з учасників об’єднання має пройти по три сесії «своєї» ради і по два громадських обговорення.

ОТГ з центром у Вовчинці

Дражлива тема створення ОТГ  продовжилась у неділю в Народному домі села Вовчинець. Там відбулися громадські слухання щодо створення ОТГ з прилеглими селами Узин, Колодіївка і Добровляни Тисменицького району з центром у селі Вовчинець. Від цих громад на слухання прибули представники  Узина і Добровлян. А також міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та керівник Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, які закликали вовчинецьку громаду не ухвалювати поспішних рішень і виступали за збереження села Вовчинець у складі Івано-Франківської міської ради. Обговорення проходило у напруженій обстановці. Виникло протистояння між місцевими мешканцями так званого старого села, які виступали за створення Вовчинецької ОТГ, та мешканців мікрорайонів багатоповерхової забудови на території Вовчинця, які підтримують входження села до адміністративної території Івано-Франківської міської ради. Ухвалити будь-яке рішення на цих громадських слуханнях сторонам так і не вдалось, тож сільська і міська влада вирішили продовжити консультації.

Сільський голова Вовчинця Михайло Назар у вступному слові зазначив, що до процесів децентралізації сільська рада активно приєдналася ще у 2015 році. За ініціативи прилеглих сіл Узина, Колодівки і Добровлян вирішили створити ОТГ. Пройшли всі процедури, ініціатива вийшла на розгляд відповідної обласної робочої групи, яка мала заслухати документи про створення ОТГ 10 громад, але там їх не почули. Тоді були схвалені утворення лише двох громад.

За словами М. Назара, лише вісім областей наразі мають затверджений план створення ОТГ. В Івано-Франківській області тільки за третім чи четвертим разом обласна рада спромоглася ухвалити перспективний план, у якому думку громад, які мали намір створити ОТГ з Вовчинцем, проігнорували. Івано-Франківська міська рада тоді заперечень не висловлювала, але продовжувалися консультації.

У 2017-18 роках щодо створення ОТГ було затишшя. Але тепер громади повинні визначитися до кінця 2019 року. Інакше їх добровільно-примусово можуть приєднати до Івано-Франківської ОТГ. Щоб не втратити ідентичність Вовчинця і право його мешканців на збереження самоврядування, з огляду на ініціативу прилеглих сіл, вирішили створити ОТГ з центром у Вовчинці.

«Вовчинець за Австрії, за Польші, у 1939-40 роках і досі мав своє самоврядування. Зараз же існує велика загроза, що у вільній, демократичній Україні ми можемо його втратити, – каже М. Назар. – Мова не йде про від’єднання від Івано-Франківська, з яким ми можемо створити агломерацію і співпрацювати на взаємовигідних засадах, а про збереження нашої ідентичності і самоврядування. Громада не хоче перетворитися на мікрорайони Івано-Франківська, як це сталося з Пасічною чи Опришівцями».

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків натомість запевнив, що місто ніколи не ставило питання про приєднання Вовчинця до міста як мікрорайону. За його словами, села, які входять до складу Івано-Франківської міської ради, є його окрасами і мають зберегти самоврядування. «Івано-Франківська міська рада ніколи не ставила питання про приєднання Вовчинця чи інших сіл як мікрорайону. Я докладу всіх зусиль, щоб села, які територіально входять до міської ради, зберегли свою ідентичність і власне самоврядування, мали сільського голову, сільську раду і депутатів та представництво в Івано-Франківській міській раді та її виконавчому комітеті. Водночас Івано-Франківськ може дати можливості мешканцям сіл, які входять до складу міської ради, користуватися тими послугами і благами, які має місто», – каже Р. Марцінків.

Він також наголосив, що наразі нема жодних підстав говорити про загрози втрати самоврядування Вовчинцю та іншим селам міськради. «Зараз такої загрози немає. Ми можемо жити в одній громаді з селами міської ради, які, я вважаю, є окрасою міста. Якщо така загроза буде, я особисто вийду з пропозицією про від’єднання, щоб зберегти ідентичність сіл міськради. Моя позиція – збереження сіл зі своїм самоврядуванням, сільськими головами, сільськими радами, але в межах Івано-Франківської міської ради, що дало б можливість мешканцям цих сіл користуватися всіма благами, які може їм надати місто».

Керівник Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк зауважив: якщо громада Вовчинця зараз ухвалить рішення про створення Вовчинецької ОТГ, то це автоматично означатиме від’єднання від міста. «Я з цим не згоден, бо Вовчинець історично нерозривно пов’язаний з містом. Люди, які тут жили і купляли житло в новобудовах, це знали і знали, що Вовчинець – це частина міста та його інфраструктури, – каже Р.Панасюк. – Якщо на громадських слуханнях зараз ухвалять рішення про створення Вовчинецької ОТГ, то все – поїзд пішов. Це означає, що місто аргументовано поставить питання про ціну за користування дошкільними навчальними закладами, медичними установами, транспортом тощо». А ось створення Івано-Франківської ОТГ, за його словами, в інтересах мешканців міста і кожного села. «Ми зараз готуємо статут ОТГ, де інтереси кожного села будуть враховані, виробимо стратегію ОТГ, де будуть враховані всі сильні і слабкі сторони та можливості допомоги суб’єтам ОТГ для їх вирішення. А створення Вовчинецької  ОТГ ми допустити не можемо», – заявив Р. Панасюк.

«Я категорично не погоджуюсь зі словами Р.Панасюка. Це людина, яка працює в структурі, яка не сприяє розвитку місцевого самоврядування, а нищить його. На кону стоїть багато. Не продайтеся за «Картку франківця», – емоційно заявив М. Назар. Він зазначив, що село Вовчинець є самодостатнім і левова частка фінансування більшості соціальних та інфраструктурних проектів відбувається з сільського бюджету. Окрім цього, Вовчинець, за словами його сільського голови, надає фінансову допомогу потребуючим мешканцям. Торік на це витратили понад 600 тис. грн. Виділили трикімнатну квартиру матері-одиначці п’ятьох дітей тощо.
Однак частина мешканців Вовчинця з багатоповерхових новобудов цього не сприйняли. Їх цікавили абсолютно конкретні, приземлені речі. Що кращого мешканцям багатоповерхівок може дати Вовчинецька ОТГ?  Чи зможе Вовчинецька ОТГ забезпечити їм надання тих послуг, які вони зараз мають у складі міста, – доступ до дитсадків і шкіл, медичних, транспортних та інших послуг? А також звинуватили сільського голову, що він ділить людей на своїх – мешканців старого села – та інших – мешканців мікрорайонів багатоповерхової забудови.

Своєю чергою, сільський голова запевнив, що людей на своїх і чужих він не ділить і у міру можливостей допомагає всім. Нагадав, як особисто сприяв відновленню водопостачання мешканцям однієї багатоповерхівки, хоча цю проблему мала б вирішувати приватна ЖЕО, яка обслуговує цей будинок. Повідомив, що сільська рада запропонувала одному із забудовників альтернативну земельну ділянку, щоб врегулювати будівельний конфлікт у провулку Ключному, де є намір облаштувати громадський простір з дитячим та спортивним майданчиком. Щодо Вовчинецької школи, то вона розрахована на 300 учнів, а зараз навчаються лише 180. Сільська рада побудувала дитсадок, який є у комунальній власності Вовчинця, і у найближчих планах будівництво ще одного дитсадка та нової школи. Невдовзі стане до ладу другий корпус адмінбудівлі, де розташується центр первинної медичної допомоги, є можливість організувати робочі місця сімейним лікарям у мікрорайонах багатоповерхової забудови. А функціонування освітніх і медичних закладів забезпечуватимуть коштами відповідних державних субвенцій.

Колишній депутат Вовчинецької сільської ради двох скликань, який очолював земельну комісію, а зараз член виконкому Іван Федорів зазначив: «У нас закладений конфлікт. Я особисто був категорично проти того, щоб на території села будувати багатоповерхівки. Це була бомба сповільненої дії, бо їхні мешканці у рази перевищуватимуть кількість корінного населення. Зараз ми згаяли час і не провели інформаціно-роз’яснювальної компанії. Ми не йдем до Тисменицького району, а створюємо власну ОТГ і навпаки приєднуємо прилеглі села».

У громадських слуханнях взяли участь 260 зареєстрованих осіб. У підсумку пролунала пропозиція не проводити жодних голосувань з питання створення Вовчинецької ОТГ, бо чимало учасників громадських слухань хоч і мешкають на території сільської ради, але тут не зареєстровані. Її підтримав і міський голова Івано-Франківська  Р. Марцінків.  «Ці слухання були доречними, а емоції зайвими. Я вважаю, що треба продовжити консультації», – зазначив Руслан Марцінків.

Читайте також: У Франківську представників ОТГ навчали протидіяти торгівлі людьми. ВІДЕО

Перегляди 284 разів


Loading...


Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

На Прикарпатті невідомі пристрелили трьох собак. ФОТО 18+ Аваков попередив про можливість продовження карантину майже до літа На Івано-Франківщині 16-річна дівчинка терміново потребує донорів крові Родичі померлої породіллі заявляють, що вона була за кордоном ще в листопаді минулого року. ФОТО Укрзалізниця буде безкоштовно підвозити медичних працівників Понад 15 тисяч підприємців скористалися інтернет-порталом для бізнесу під час карантину У франківському пологовому перебуває жінка з діагнозом "пневмонія" У Франківську після перерви відновив роботу ринок "Східний" На в‘їздах до Івано-Франківська облаштують 5 блокпостів Експрес-тести в Івано-Франківську: коронавірус виявивлено у 69 людей У франківському парку Шевченка розпочали весняні роботи. ФОТО Де на Прикарпатті виявили чотири нові випадки зараження COVID-19 - розповіли в ОДА У Франківську водій пропонував патрульним хабар Породілля, яка померла від пневмонії у Франківському ОПЦ, нещодавно повернулася з Польщі Прикарпатські піротехніки за добу знайшли шість вибухонебезпечних снарядів У Франківську водій автомобіля через приступ епілепсії в’їхав в огорожу. ВІДЕО Дві прикарпатки стали жертвами телефонних шахраїв Лікування при COVID-19: яку допомогу надаватимуть у стаціонарі і кому Калуський підприємець сплатить понад 100 тис. гривень за використання землі під СТО На Донбасі боєць ООС підірвався на російській міні