Кількість українців, які довіряють телемарфону “Єдині новини” за останні 17 місяців зменшилась на третину, менше стали довіряти і владі, але безумовно довіру опитаних досі зберігають ЗСУ та волонтери.
Джерело: результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного 30 вересня − 13 жовтня
Дослівно КМІС: “За період з травня 2022 року до жовтня 2023 року простежується зниження довіри до Телемарафону “Єдині новини”. Хоча Телемарафон зберігає позитивний баланс довіри-недовіри, але при цьому з 69% до 48% стало менше тих, хто йому довіряє (і натомість з 12% до 39% стало більше тих, хто йому не довіряє)”.
Деталі: Серед інституцій, яким безумовно довіряють українці, беззмінно залишаються Збройні сили України та волонтери. Зокрема ЗСУ наразі довіряють 94% українців (у травні 2022 року – 98%), а волонтерам довіряють − 87% (у травні 2022 року також було 87%). Інфографіка КМІС
Водночас за цей період знизилась довіра до інституцій центральної влади: з 91% до 76% стало менше тих, хто довіряє президенту, з 74% до 39% – уряду, з 58% до 21% – парламенту.
Соціологи підкреслюють, що важливо розрізняти ситуацію для уряду і парламенту, де баланс довіри-недовіри виразно негативний, і для президента, де переважна більшість продовжують довіряти йому і баланс довіри-недовіри досі виразно позитивний.
Довіра до місцевої влади не змінилася: як і в травні 2022 року, зараз 50% довіряють їй, а 46% – не довіряють.
У КМІС зазначають, що у всіх регіонах абсолютна більшість населення довіряють Збройним силам, волонтерам та президенту. Довіра до інших інституцій також приблизно однакова в різних регіонах.
Інфографіка КМІС
Дослідження тривало з 30 вересня до 13 жовтня. Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів опитали 2 007 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не могли потрапити мешканці тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% − для показників, близьких до 10%, 1,1% − для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Але соціологи переконані, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.