Як зберегти жіноче здоров’я під час війни

На тлі глобальних стресів, об’єктивного погіршення якості життя, переїздів та інших факторів запускаються негативні процеси в організмі, через що страждають гормональна та імунна системи....

На тлі глобальних стресів, об’єктивного погіршення якості життя, переїздів та інших факторів запускаються негативні процеси в організмі, через що страждають гормональна та імунна системи.

Про те, від чого залежить наше репродуктивне здоров’я та як подбати про себе під час війни МІСТО поцікавилось у завідувачки спеціалізованого консультативно-лікувального відділення ДЗ «Прикарпатський центр репродукції людини» Наталії Яцишин.

“Для початку треба зрозуміти, що здоров’я стан повного фізичного, душевного і соціального добробуту, а не тільки як відсутність хвороб і фізичних дефектів, як ми собі думаємо. Здоров’я людини залежить від багатьох факторів. Приблизно на 50% здоров’я визначає спосіб життя. На 20% здоров’я залежить від генотипу і на 20% – від стану природного середовища”, – каже медикиня.

Від яких чинників залежить репродуктивне здоров’я?

На чоловіче та жіноче здоров’я сьогодні впливає безліч несприятливих факторів, у тому числі хронічні стреси, малорухливий спосіб життя, погіршення екологічної ситуації. Велике значення має повноцінний сон – вітамін D3 також важливий для репродуктивного здоровʼя.

До факторів, що визначають погіршення репродуктивного здоров’я, належать:

  • шкідливі звички батьків, які згодом впливають на фертильність потомства;
  • гіподинамія (малорухливий спосіб життя);
  • часті стреси, нервове та психологічне перенапруження;
  • гормональні збої (у т. ч. внаслідок стресів, надмірної ваги);
  • інфекційно-запальні захворювання статевої системи;
  • перенесені хірургічні операції, аборти у жінок;
  • незбалансоване харчування, нестача вітамінів, мікроелементів.

“Особливо “чутливим” періодом є підлітковий, коли ми дуже хочемо відрізнятися від інших В цей час ми дуже вразливі до чужого впливу та шкідливих звичок – це алкоголь і тютюнопаління. І, на жаль, деколи навіть наркотики. Це серйозна загроза для здоров’я, особливо для репродуктивної системи. Вплив цих речовин позначається і на психічному, і на фізичному стані”, – додає Наталія Яцишин.

Роки хронічного стресу

Спочатку пандемія коронавірусу, а зараз повномасштабна війна позначилася на репродуктивному здоров’ї. Бойові дії можуть виснажувати жінок та чоловіків фізично, психоемоційно, а також підривати їхню можливість стати батьками.

“У нас багато жінок в лавах ЗСУ, які захищають Україну. Жінки, які перебувають у зоні воєнного конфлікту, стикаються з високим рівнем стресу — виділяється ціла когорта гормонів, такі як кортизол та пролактин, а вони можуть призводити до порушень менструального циклу, аномалій овуляції та зменшення можливості зачаття”, – наголошує медикиня.

Як подбати про здоров’я?

Найголовніше, каже Наталія Яцишин, це здоровий спосіб життя, повноцінний сон та завчасна профілактика. Дослідження і моніторинг можуть дати зрозуміти наявні проблеми та розробити ефективні стратегії попередження та лікування.

Медикаментозне лікування, хірургічне, допоміжні репродуктивні методики, психологічна підтримка – все це вам можуть надати в “Прикарпатському центрі репродукції людини”. Тут за державний кошт лікують жіноче та чоловіче безпліддя.

Протягом 2023 року в заклад звернулося майже 3 тис. осіб. Медики провели близько 400 процедур допоміжних репродуктивних технологій. 226 жінок таки отримали бажану вагітність.

Варто додати, що державна програма в «Прикарпатському центрі репродукції людини» діє з 2005 року. Першу спробу штучного запліднення вам гарантує держава. У центрі вам нададуть якісну допомогу на кожному етапі Державної програми. З кожним пацієнтом тут працюють індивідуально, з урахуванням його потреб та можливостей.

За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном +380 68 525 2828.

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола 51г

Категорії
Здоров'я
Новини
Loading...