На особливому контролі. Але руйнуються…

Після того, як у Києві на Шулявському шляхопроводі відпала ділянка відбійників з частинами конструкцій, в Україні знову заговорили про необхідність обстеження мостів та інших...

Після того, як у Києві на Шулявському шляхопроводі відпала ділянка відбійників з частинами конструкцій, в Україні знову заговорили про необхідність обстеження мостів та інших штучних споруд на дорогах.

 

«Західний кур’єр» вирішив поцікавитися станом мостів на Івано-Франківщині,  адже наша область за їх кількістю займає третє, а за протяжністю – друге місце після Львівської та Закарпатської. У службі автомобільних доріг Івано-Франківської області запевняють, що аварійних мостів на Прикарпатті нема, але є так звані «обмежено придатні», а стан мостів і штучних споруд на дорогах області перевіряють двічі   на рік.

Ніхто не застрахований

«Від того, що сталося у Києві на Шулявському мості, ніхто не застрахований, – каже начальник служби автомобільних доріг у Івано-Франківській області Василь Буджак, – Я той міст добре знаю. Але треба розуміти, що будь-які споруди мають свій термін придатності. За Австрії будували мости з каменю, і вони досі служать. А залізобетон – це не природний камінь. Він має свій термін служби. Це треба пам’ятати, і коли настає час, такі мости треба ремонтувати».

Загалом на Прикарпатті є 1177 мостів загальною протяжністю 27 кілометрів. В основному вони побудовані до 70-х років минулого століття. При належній експлуатації термін їхньої придатності становить до 70-ти років. Але оскільки фінансування на експлуатацію мостів завжди було обмеженим, то уже після 40-ка років вони потребували ремонтів.

Як наголосив В. Буджак, мости та інші штучні споруди перебувають на особливому контролі. Вони обслуговуються як службою автодоріг, так і експлуатуючими організаціями, а за їхній експлуатаційний стан відповідають філії ДП «Івано-Франківський облавтодор». Стан мостів перевіряють двічі на рік – весною та восени. Після цього складають акти обстеження та дефектні акти, визначають допустиме навантаження і дозволяють рух або встановлюють обмеження за певними параметрами. Аварійних мостів в області нема, але п’ять є обмежено придатними для руху транспорту.

«Утримання мостового господарства дуже копітке і затратне, – продовжує В.Буджак. –  «Укравтодор» доводить нам план не менше 8% фінансування на експлуатацію і утримання всієї мережі доріг витрачати на мости. Це дуже мало».
Стан мостів на Прикарпатті суттєво погіршився після повені 2008 року, коли багато з них були зруйновані, особливо у Верховинському та Косівському районах. Ще однією проблемою, за словами начальника відділу мостів та штучних споруд служби автодоріг в Івано-Франківській області Олени Рачкевич, є пониження дна русел рік. «196 мостів в області зведені на опорах на природному заляганні до чотирьох метрів. А багато русел рік уже понизились до двох метрів, внаслідок чого оголюються опори і це є великою проблемою»,– каже О. Рачкевич.

За її словами, негайного ремонту в області потребують 55 мостів. Серед них мости у селах Старий Лисець, Сівка Войнилівська, Боднарів, Стопчатів, Буковець, Мошківці. Ще 34 мости наразі залишаються недобудованими. 16 з них – після повені 2008 року. Відтоді й досі діють ще 19 так званих об’їзних, тимчасових мостів, які не передбачені на таку тривалу експлуатацію та розраховані всього на 25% ймовірності перевищення рівня повеневих вод.

Комплексний підхід

«Взагалі стан мостів, їхнє утримання і ремонт – це дуже складна проблема, яка потребує окремих програм і фінансування на рівні держави, – вважає В. Буджак. – Хоча, коли виготовляється проект ремонту дороги, то тоді й передбачається ремонт мостів на ній. Але треба розуміти, що ми зараз не проводимо капітальних ремонтів доріг, а тільки поточні. Тому до цього потрібен комплексний підхід. Бо для чого ремонтувати дорогу, якщо міст не буде функціонувати?».

Прикладом такого комплексного підходу у нашій області, за словами В.Буджака, є ремонт дороги через Яремче до межі із Закарпатською областю, де на 218 кілометрі відремонтували міст у Татарові. Також торік відремонтували мости і відкрили проїзд ними у с. Раковець  та с. Лука через Дністер, на якому дерев’яне перекриття замінили на металевий настил.

Цьогоріч там завершать усі опоряджувальні роботи і нарешті відремонтують міст на 103 кілометрі дороги Стрий – Мамалига на межі Драгомирчан та Старого Лисця. Також у планах відремонтувати і пустити рух по мостах у селі Раковець Богородчанського району та Криворівні Верховинського, на 43-му кілометрі дороги Татарів – Кам’янець-Подільський.

«Разом з керівництвом області і народними депутатами від Прикарпаття вдалося домогтися того, що на 2017 рік на ремонт мостів двома постановами уряду нам передбачено 32,5 мільйона гривень. Одна постанова уже підписана, друга – ще на підписі. Тому на фінансування у другому півріччі ми подаємо ще три об’єкти. Також доробляємо документацію і плануємо розпочати ремонти  мостів через ріку Прут у Яремче та Делятині та п’яти мостів у Верховинському і трьох у Косівському районах», – зазначив В. Буджак. Загалом, за його словами, робіт з поточного і дрібного ремонту в області потребують ще 33 мости.

Мости-рекордсмени

Попри усю складність і проблемність утримання мостового господарства, Івано-Франківщина може похвалитися своїми мостами-рекордсменами. Як розповіла О.Рачкевич, найстаршим на Прикарпатті є Городенківський міст через потік Ямгорів, зведений ще у 1716 році, який за трьохарочну конструкцію ще називають «Три мости». Найновіший міст – у с. Черніїв біля обласного центру, збудований у 2004 році після руйнування попереднього.
Найдовшим – протяжністю 473 метри – є міст у с. Нижнів. Він же й один з найвужчих, завширшки 5,3 метра. Але найвужчим, шириною всього 3 метри 53 сантиметри, є 232-метровий міст через ріку Дністер у с. Лука.
Найширший міст звели у 1975 році у с. Старі Кривотули. Його проїжджа частина має ширину 22,6 м та ще по метру два тротуари. Щоправда, цей міст невеличкий, довжиною всього шість метрів.
Найвищим – до 40-ка метрів – є міст у с. Устечко Городенківського району. Він же найунікальніший в Україні, так званого коробчастого січення. У колишньому СРСР збудували всього кілька таких мостів.

На Прикарпатті є 1177 мостів загальною протяжністю 27 кілометрів. В основному вони побудовані до 70-х років минулого століття. При належній експлуатації термін їхньої придатності становить до 70-ти років. Але оскільки фінансування на експлуатацію мостів завжди було обмеженим, то уже після 40-ка років вони потребували ремонтів.
Негайного ремонту в області потребують 55 мостів. Ще 34 мости наразі залишаються недобудованими. 16 з них – після повені 2008 року. Відтоді й досі діють ще 19 так званих об’їзних, тимчасових мостів, які не передбачені на таку тривалу експлуатацію.


Like

Категорії
Аналітика
Новини
Loading...