Like

Володимир Єшкілєв – про окультизм та стилістичні особливості

В Івано-Франківську свіжий скандал. Кілька релігійних і громадських організацій – всі синхронно, як за командою, в один день 27 квітня – звернулися до міського...

В Івано-Франківську свіжий скандал. Кілька релігійних і громадських організацій – всі синхронно, як за командою, в один день 27 квітня – звернулися до міського голови з заявами, в яких висловили занепокоєння тим, що на XV традиційному міжнародному фестивалі «Свято ковалів», який ось-ось має в нас відбутися, збираються втілити «антихристиянські, магічні» ідеї шляхом встановлення «сумнівних і духовно небезпечних окультних конструкцій».

 

Жах якійсь. В уяві людини, яка знає про окультизм з телевізійних передач та газетних статей, від такого відразу виникає кований ідол Молоха з жертовником у череві або ж залізна пентаграма заввишки з будинок.

Ото дожилися ті ковалі, міркує франківській житель і вже шукає здоровенну кувалду, аби піти й розвалити сатанинську кумирню. Але автори заяв відразу розтлумачують, що не про молохів йдеться, а просто ковалі хочуть збудувати шестиметрову «Часову вежу», яка б втілила в своїх елементах (циферблатах, ключах, стрілах, крилах феї та кажана) символи шеститомної фантастичної епопеї для дітей і підлітків «Часодії», яку написала наша землячка Наталія Щерба.

Як на мене, бажання природне, адже «Часодії» стали легендою книжкового ринку. Написаний лише кілька років тому, твір вже вийшов українською, російською, польською, чеською, словенською мовами, завоювавши прихильність сотень тисяч юних читачів. «Часодії» принесли письменниці низку літературних премій, зокрема й престижний «Єврокон». Авторка веде перемовини з американськими продюсерами про екранізацію твору, а Франківськ пишається ще однією перемогою на мистецьких теренах.

Проте, як бачимо, пишаються не всі. Хтось – думаю, що це не релігійні діячі й не лідери громадських організацій – бавиться у «полювання на відьом». Може, це якогось невдаху з літературного цеху давить жаба? Або ж стартує нова політична кар’єра місцевого масштабу? Чи, може, хтось мріє стати вождем «прикарпатських талібів»? Напевне, невдовзі взнаємо. Мова наразі не про це. Мова про те, що в окремо взятому місті посеред ХХІ століття повіяло середньовіччям.

Зрозуміло, що це не спричинить великого клопоту фестивалю і письменниці. Хіба що підніме рейтинги та збільшить продажі. Турбує те, що настрої, які нині панують у путінській Росії, намагаються «пересадити» на наші землі. Адже напрошуються прямі аналогії. Там, у Путіна, самозвані «експерти» та клікуші-полонські пишуть пасквілі на фільм «Матильда», якого ще не встигли змонтувати. Тут, у нас, називають «антихристиянським» мистецький об’єкт, котрий ще не споруджений і щодо якого існують лише попередні побажання письменниці.

А ще дивує позиція тих добродіїв, які підписуються під специфічними заявами та вимогами. От скажімо, старший пресвітер Церков Християн віри Євангельської П’ятидесятників Єпископ Юрій Веремій пише: «Але коли відверто антихристиянські, магічні, окультні ідеї планується втілити у громадському просторі…». А Синкел Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ о. Олег Каськів йому вторить: «Але коли відверто антихристиянські, магічні, окультні ідеї будуть втілені у туристичних об’єктах…».

Це лише така випадкова стилістична подібність? Чи, може, у п’ятидесятників і греко-католиків в Івано-Франківську вже спільна, одна на двох, канцелярія? А, може, все простіше? Може тут стирчать вуха одного-єдиного ініціатора усіх заяв? Якщо останнє вірно, то шановних отців і не менш шанованих пресвітерів тупо підставили.

Але нехай тепер вони самі у цьому всьому розбираються. А ще подумають над значенням слова «окультний», яке, на мою думку, не варто ліпити до всього, що має кажанячі крила.

Джерело


Like

Категорії
Аналітика
Новини
Loading...