Історію розкажуть Потоцькі. Усе про майбутній віртуальний музей у Франківську

У франківському палаці Потоцьких часто проводять креативні події. Втім, питання коштів на реставрацію далі стоїть гостро. Недавно палац виграв ще один грант – тепер...

У франківському палаці Потоцьких часто проводять креативні події. Втім, питання коштів на реставрацію далі стоїть гостро.

Недавно палац виграв ще один грант – тепер там планують створити музей, але віртуальний, пише “Репортер“.

Спільні війни

«Музей зброї» створять за проєктом, який отримав грант Програми транскордонного співробітництва ЄІС «Румунія-Україна 2014-2020». Партнерів є чотири: двоє з румунського міста Ботошані, двоє з Франківська – управління економічного та інтеграційного розвитку та Центр муніципального та регіонального розвитку Ресурсний центр.

«ЯКЩО ПОДАЄШСЯ НА ГРАНТИ, ДОБРЕ, КОЛИ Є СПІВПРАЦЯ ВЛАДИ Й ГРОМАДСЬКОСТІ. У ЦЬОМУ ПРОЄКТІ МИ СПІВПРАЦЮЄМО З РЕСУРСНИМ ЦЕНТРОМ, – ПОЯСНЮЄ НАЧАЛЬНИК МІСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ ІГОР ПОПАДЮК. – З УСІЄЇ СУМИ БЛИЗЬКО 170 ТИС ЄВРО ПІДЕ НА РЕМОНТ ПРИМІЩЕННЯ ТА ЗАКУПІВЛЮ ОБЛАДНАННЯ, А РЕШТА – НА ЗАХОДИ І ПРОМОЦІЮ».

Загалом на майбутній музей європейці дають 356 тис євро. Додатково з міського бюджету виділять 32,7 тис євро, за це проголосували на останній сесії міської ради. Тривалість проєкту – 14 місяців, за цей час музейний простір мають відкрити. Музей буде у корпусі Ж, там де раніше була виставка «МІФ – Музей історії Франківська».

«КРІМ ОБЛАДНАННЯ Й НАПОВНЕННЯ МУЗЕЮ, ПЕВНА СУМА ЙДЕ НА РЕМОНТНІ РОБОТИ, НА ІНЖЕНЕРНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, – ГОВОРИТЬ ДИРЕКТОР КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ПРОСТІР ІННОВАЦІЙНИХ КРЕАЦІЙ «ПАЛАЦ» ВОЛОДИМИР ГАЙДАР. – ТОМУ ЦЕ НАМ НА РУКУ – ПІД ТАКИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЄКТ МАТИ КОШТИ І ДЛЯ ПІДВЕДЕННЯ МЕРЕЖ ХОЧА Б ДЛЯ ЦЬОГО КОРПУСУ. НАПРИКЛАД, ПІДВЕСТИ ЕЛЕКТРИКУ ВІД ЩИТКА НА ТЕРИТОРІЇ, ЗРОБИТИ ЕЛЕКТРООПАЛЕННЯ Й ВЕНТИЛЯЦІЮ. ЦЕ КОШТИ ЗОВНІ, ГРІХ ЇХ ВТРАТИТИ».

Назва проєкту – «Назад до спільних коренів».

«У НАС БАГАТО СПІЛЬНОЇ ІСТОРІЇ З РУМУНАМИ, ПОЛЯКАМИ, УГОРЦЯМИ, – КАЖЕ ВОЛОДИМИР ГАЙДАР. – ЦЕ, НАПЕВНО, Й ЗІГРАЛО СВОЮ РОЛЬ: МУЗЕЙ ЗБРОЇ, ВІЙНИ – ЦЕ ТЕ, ЩО НАС І РОЗ’ЄДНУВАЛО, І ПОЄДНУВАЛО. СПІЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТА ІСТОРИЧНІ ВИКЛИКИ Й ЛЯГЛИ У ПРОГРАМУ».

Подякують засновникам

Музей, який наперед охрестили «Музеєм зброї», вміщатиме різну інформацію про Івано-Франківськ, не лише мечі й обладунки. Втім, справжніх експонатів тут не буде.

«МИ ХОЧЕМО ЗРОБИТИ МУЗЕЙНИЙ ЦЕНТР З МАКСИМАЛЬНИМ ДОСТУПОМ ДО ЦИФРОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ. КЛАСИЧНОГО МУЗЕЮ НЕ БУДЕ, БО ТОДІ ПОТРІБНЕ ФОНДОСХОВИЩЕ, ОСОБЛИВІ УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ ЕКСПОНАТІВ, ПРАВИЛЬНИЙ ТЕМПЕРАТУРНО-ВОЛОГІСНИЙ РЕЖИМ, ОСВІТЛЕННЯ… – РОЗПОВІДАЄ ГАЙДАР. – У ПРИМІЩЕННЯХ РОЗТАШУЄМО РІЗНІ ҐАДЖЕТИ, НА ЯКИХ МОЖНА БУДЕ САМОМУ ЛИСТАТИ Й ПЕРЕГЛЯДАТИ ІНФОРМАЦІЮ. ЩЕ БУДУТЬ ПРОЄКЦІЙНІ ЕКРАНИ, ГОЛОГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ІНФОРМАЦІЯ ЗАПЛАНОВАНА У РІЗНИХ НАПРЯМКАХ, ОДИН ІЗ НИХ – ЗБРОЯ».

Крім того, мають зробити дерево роду Потоцьких, з відгалуженням на різних членів родини і маєтків, які їм належали. А ще – концепція «ідеальних міст Європи», до яких відносять і Станиславів.

«МИ ПЛАНУЄМО НАДАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО МІСТА, ЯКІ БУДУВАЛИСЯ ЗА ТІЄЮ САМОЮ КОНЦЕПЦІЄЮ. З НИМИ ЗАРАЗ НАЛАГОДЖУЄМО СТОСУНКИ, – КАЖЕ ВОЛОДИМИР ГАЙДАР. – ЗА ДОПОМОГОЮ ДОПОВНЕНОЇ РЕАЛЬНОСТІ ПОКАЖЕМО, ЯК ВОНИ ЗАРАЗ ВИГЛЯДАЮТЬ, АБО НАВПАКИ – СПРОЄКТУЄМО НА СУЧАСНЕ ЗОБРАЖЕННЯ ТЕ, ЯК ВОНИ ВИГЛЯДАЛИ РАНІШЕ. Є МІСТА, ЗБЕРЕЖЕНІ НА 90 %, А Є ТАКІ ЯК ФРАНКІВСЬК, ЩО ВТРАТИЛИ ОБОРОННІ СПОРУДИ. ВОНИ ПОТРЕБУЮТЬ БІЛЬШЕ ВІРТУАЛЬНИХ МОДЕЛЕЙ ЧИ ВІДЕОРЯДУ: ЯК ЗМІНЮВАЛОСЯ МІСТО ДО СЬОГОДЕННЯ».

У музеї мають бути сенсорні екрани, планшети, 3D-окуляри, можливо, макети зброї. Також новий музей у палаці Потоцьких може стати початковим у знайомстві туриста з історією Франківська.

«У НАШОМУ ЦЕНТРІ БУДЕ ПІДРОЗДІЛ З ІНФОРМАЦІЄЮ З УСІХ ФРАНКІВСЬКИХ МУЗЕЇВ. МОЖНА БУДЕ ПОБАЧИТИ, ЯКІ ЕКСПОЗИЦІЇ ЗАРАЗ ДІЮТЬ У, СКАЖІМО, КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ, МУЗЕЇ МИСТЕЦТВ ПРИКАРПАТТЯ, ЧИ МУЗЕЇ ДОВБУША, – ГОВОРИТЬ ГАЙДАР. – КРІМ ТОГО, ЗАРАЗ УСІ МУЗЕЙНІ ФОНДИ МАЮТЬ БУТИ ОЦИФРОВАНІ. ТОЖ УКЛАДАТИМЕМО ДОГОВОРИ ПРО СПІЛЬНІ ПРОГРАМИ І ПРЕДСТАВЛЕННЯ ОЦИФРОВАНИХ ФОНДІВ. ТОБТО, У НАС МОЖНА БУДЕ НЕ ЛИШЕ ПОБАЧИТИ АНОНСИ ПРОТЕ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ У МУЗЕЯХ, А Й ПЕРЕГЛЯНУТИ ЕКСПОНАТИ, ЯКІ НЕ ВИСТАВЛЯЮТЬ ТА ЯКІ РІДКО МОЖНА ПОБАЧИТИ НАЖИВО».

За словами Володимира Гайдара, особливу увагу приділятимуть засновникам міста і першим власникам самого палацу.

«ДЕХТО КАЖЕ: «НАВІЩО ВШАНОВУВАТИ ПОЛЯКІВ, ЯКІ НАС ГНОБИЛИ?». АЛЕ ТРЕБА ЗНАТИ НАШУ ІСТОРІЮ І ЛЮДЕЙ, ЯКІ З НЕЮ ПОВ’ЯЗАНІ. МИ МАЄМО В БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ ПОДЯКУВАТИ АНДРІЮ ПОТОЦЬКОМУ ЗА ТЕ, ЩО ВІН ЗАКЛАВ НАШЕ МІСТО», – ПОЯСНЮЄ ДИРЕКТОР КОМПЛЕКСУ.

Як працюють гроші

Зараз у палац Потоцьких намагаються активно залучати грантові програми. На наступний рік підготували вже близько 10 проєктів.

«ДЕЯКІ ГРАНТИ ПОДАЄМО НА РЕСТАВРАЦІЙНІ ПРОЄКТИ, А ДЕЯКІ – НА ПОДІЄВІ, – РОЗПОВІДАЄ ВОЛОДИМИР ГАЙДАР. – НАПРИКЛАД, Є ОДИН ПРОЄКТ СПІЛЬНО З ОРГАНІЗАЦІЄЮ «ПАРІ ІФ», ТЕЖ ПОВ’ЯЗАНИЙ З «ІДЕАЛЬНИМИ МІСТАМИ». А ОТ ЗАРАЗ МАЄМО ЇХАТИ В ПОЛЬСЬКЕ МІСТО ЛАНЦУТ, ДЕ ТЕЖ Є ПАЛАЦ ТІЄЇ САМОЇ ГІЛКИ ПОТОЦЬКИХ, ЩО Й НАШ. ЦЕ МІСТО – НАШ ПАРТНЕР З ПОДІЙ ПРОСТО НЕБА. МИ ХОЧЕМО ПІДТЯГНУТИ В ЦЕЙ ГРАНТ ВУЛИЧНІ ІНСТАЛЯЦІЇ ТА ВУЛИЧНІ МЕБЛІ, ЯКІ ПОТІМ У НАС ЗАЛИШАТЬСЯ, ЯК І СПІВПРАЦЯ З НОВИМ ПАРТНЕРОМ».

Також недавно «Простір інноваційних креацій «Палац» і Львівська національна галерея мистецтв імені Возницького, до якої входить і львівський палац Потоцьких, підписали меморандум про співпрацю. Вже зняли спільний промо-ролик.

За словами директора комплексу, гранти – це ще й можливість отримати гроші на реставрацію, яких у міста нема.

«МИНУЛОГО РОКУ МИ РОБИЛИ РОЗРАХУНКИ, СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ЩЕ ТРЕБА НА РЕСТАВРАЦІЮ, І ГОВОРИЛИ УМОВНО ПРО 115 МЛН ГРН. АЛЕ ВЖЕ БАЧИМО, ЩО ЦЕ НЕ ВІДПОВІДАЄ ДІЙСНОСТІ – ЛИШЕ НА КОРПУС А ТРЕБА ПРИБЛИЗНО 30 МЛН, – КАЖЕ ВОЛОДИМИР ГАЙДАР. – РЕСТАВРАЦІЯ – ЦЕ ТАКИЙ ПРОЦЕС, КОЛИ КОЖЕН ПОПЕРЕДНІЙ ЕТАП, ЗАВЕРШУЮЧИСЬ, УТОЧНЮЄ ПЛАНИ НАСТУПНОГО. КОЛИ РОБИМО ЯКЕСЬ УКРІПЛЕННЯ, ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, ЩО СТАН ФУНДАМЕНТІВ ЗНАЧНО ГІРШИЙ, НІЖ У РОЗРАХУНКАХ, НАПРИКЛАД, ЯК У АВАРІЙНОМУ БУДИНКУ КОРПУСУ Б».

А от гроші на протиаварійні роботи треба чекати все ж з міського бюджету, бо європейські партнери в цьому не зацікавлені.

«ГРАНТОДАВЦЮ ЦІКАВО ДАТИ ГРОШІ Й ПОБАЧИТИ, ЩО ВСЕ ЗАПРАЦЮВАЛО ТА МАЄ СТАЛИЙ ЕФЕКТ, – ГОВОРИТЬ ГАЙДАР. – ТОМУ НАВІТЬ ПОТУЖНІ ДОНОРИ, В ПЕРШУ ЧЕРГУ, ХОЧУТЬ БАЧИТИ, СКІЛЬКИ ЧАСУ КОШТИ, ЯКІ ВОНИ ВКЛАЛИ, БУДУТЬ ПРАЦЮВАТИ. НАПРИКЛАД, «МУЗЕЙ ЗБРОЇ» – ЦЕ ПОСТІЙНИЙ ПРОЄКТ. СПОЧАТКУ МИ НЕ ПЛАНУВАЛИ РОБИТИ АКЦЕНТ НА ЦІЙ ТЕМІ, АЛЕ ВИГРАЛИ ГРАНТ І ПОБАЧИЛИ, ЩО РУХАЄМОСЯ У ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМКУ. КОЛИ БУДЕ РЕАЛІЗОВАНА ЯКАСЬ ЧАСТИНА, ЛЕГШЕ БУДЕ РОЗШИРЮВАТИ ТЕМАТИКУ. ТО ЧОМУ Б НЕ ПОЧАТИ ЗІ ЗБРОЇ?».

Читайте також: Без експонатів: у франківському палаці Потоцьких створять інтерактивний музей зброї

Категорії
Новини
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...