Як на Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів. ФОТО

На Хмельниччині в реабілітаційному центрі “Парк хижаків “Арден” прикарпатські та закарпатські ветеринари лікують ведмедів. Про це розповів заступник директора Галицького національного природного парку Володимир Бучко,...

На Хмельниччині в реабілітаційному центрі “Парк хижаків “Арден” прикарпатські та закарпатські ветеринари лікують ведмедів.

Про це розповів заступник директора Галицького національного природного парку Володимир Бучко, який в “Ардені” виконує обов’язки директора з розвитку, пише “Суспільне”.

За його словами, за ці вихідні полікували п’ять ведмедів – чотирьох з Харкова й одного – з Хриплина, з-під Івано-Франківська. А лікували три ветеринари з Івано-Франківська і два – з притулку “Синевір”, що на Закарпатті.

У них усіх проблеми з зубами

Всім ведмедям лікували зуби, тому що вони потрапляють до нас із жахливих умов, без нормального догляду, без нормального харчування, і у них всіх проблеми із зубами”, – каже Володимир Бучко.

Засновник “Ардена” Артур Фрідман розповідає про своїх підопічних тварин так: “Прооперували, пролікували, поміряли тиск, обміряли, поставили чіпи, зробили стерилізацію, робили щеплення, обміри, – і вони отримали медичну картку. Уявіть собі “пацієнта” 300 кг вагою. Його вісім людей ледве занесли. Поставили крапельницю і капали снодійне, бо, якби він прокинувся, лікарю зубному було б невесело”.

Для медичних маніпуляцій у центрі є відповідно обладнана операційна кімната.

Артур Фрідман зазначає: “Ми беремо ведмедів з неволі, де вони в клітках по 20 троків відсиділи, з цирків, де над ними знущалися і не годували. Ми їх адаптуємо, щоб вони жили в природі. Ми їх вчимо жити у напіввільних умовах. Безумовно, в дику природу їх не випустиш, вони там не виживуть, будуть вештатись недалеко від населених пунктів, що безперечно призведе до конфліктів з людиною”.

Ніколи по “живій” землі не ходили

Засновник реабілітаційного центру каже, що на створення такого парку надихнув Галицький національний природний парк, і Володимир Бучко зокрема.

Плануємо оселити тут близько 30 ведмедів. Такі гарні тварини, і мені шкода, що вони часто перебувають в таких дуже непривабливих умовах. Коли ми їх привезли і випустили, вони були шоковані – ніколи по “живій” землі не ходили. Все в клітках, малих вольєрах, крім бетону і заліза нічого не бачили. Коли ми їх випустили вперше, вони не розуміли, куди потрапили“, – пояснює Артур Фельдман.

Тут планують розмістити поруч ведмедів і вовків. Адже, за словами засновника “Ардена”, вони можуть жити разом: “У них цікаві стосунки: вовки живуть в зграях, а ведмеді – самі по собі. Наприклад, ведмеді п’ють воду, а вовки чекають. А коли вовки п’ють воду, а ведмеді підійшли, то вовки відходять”.

Тут є гімалайський ведмідь. Артур Фельдман каже, що він дуже гарний, але інші ведмеді його чомусь не дуже люблять. Для нього роблять окремий вольєр.

Ми їм барлоги такі побудували, як п’ятизірковий готель“, – сміється засновник центру.

Амбіції – найбільший в Україні центр реабілітації для великих хижаків

“Парк хижаків “Арден” розташований на території національного природного парку “Подільські Товтри” у селищі Сатанів Хмельницької області. Його площа зараз – 32 гектари.

Тут обладнали великі вольєри з розрахунку: один гектар – на одного ведмедя. Найбільший вольєр – 12 гектарів, в якому може жити 10-12 ведмедів.

Його засновник Артур Фельдман має амбіції створити найбільший в Україні центр реабілітації для великих хижаків. Хоч перших жителів парку – п’ятьох ведмедів і трьох лисичок уже привезли, парк офіційно ще не відкрили. Це дійство планують на кінець вересня – початок жовтня.

Ми вирішили створити унікальний центр. Амбіції – найкращий в Україні, один з найкращих у Європі. Без залучення державних коштів, без закордонних фондів, ми самі збудували. Готовність реабілітаційного центру – більше 95 відсотків. Ще трохи – і завершимо. З мостом, озерами, басейнами для ведмедів. Для них дуже важлива вода. Вони з таким задоволенням купаються. Ми вже зробили один середнього розміру. Вони цілий день з нього не виходять“, – говорить Артур Фельдман.

Володимир Бучко пояснює: “Цей центр не схожий на інші центри чи зоопарки. Там є неймовірні речі. Наприклад, кілометровий міст у лісі, заввишки п’ять метрів. Тварин можна побачити, тільки мандруючи величезним, довжелезним мостом. До речі, найбільший лісовий міст і неповторний в Україні! Там величезні площі загородженого лісу, де вільно житимуть дикі тварини. Це нова модель сучасної установи, яка створена для реабілітації та адаптації диких тварин, яких утримували в неволі. Також центр частково виконує всі функції зоопарку, хоча і кардинально відрізняється від типового зоопарку. У нас відвідувачі не побачать ніяких огорож та вольєрів. Люди просто мандрують мостом і насолоджуються гармонією дикої природи, “підглядають” за життям великих диких хижаків у їхній рідній стихії“.

Читайте також: Ведмідь потоваришував із карпатським пасічником. ВІДЕО

Категорії
Життя
Новини
Loading...