На Прикарпатті у двох школах вперше оцінили якість освіти

Івано-Франківський ліцей № 20 та Печеніжинський ліцей наприкінці 2020 року одні з перших в Україні пройшли інституційний аудит. Це нова процедура вивчення діяльності школи,...

Івано-Франківський ліцей № 20 та Печеніжинський ліцей наприкінці 2020 року одні з перших в Україні пройшли інституційний аудит.

Це нова процедура вивчення діяльності школи, яка прийшла на зміну державній атестації шкіл. Всього у 2020 році Державна служба якості освіти України провела 48 аудитів, а на 2021 рік заплановано – 265. Висновки і рекомендації за підсумками аудитів у школах Івано-Франківської області Державна служба якості освіти України опублікувала на своєму сайті.

Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти вивчають освітні та управлінські процеси. Проводять інституційний аудит представники Державної служби якості освіти України та незалежні освітні експерти, серед яких — педагоги, методисти, директори та заступники директорів шкіл з усієї України.

“Під час аудиту група експертів вивчає освітнє середовище у школі, систему оцінювання учнів, педагогічну діяльність та управлінські процеси у закладі. Це чотири «кити», на яких тримається якість освітньої діяльності школи. Відтак можемо побачити, як організований простір, у якому діти навчаються, чи комфортно та безпечно учням у закладі. А разом із тим, як працюють педагоги, чи прозоро та справедливо оцінюють учнів. Також дуже важливо, як працює директор, адже від управлінських процесів дуже залежить робота школи”, – зазначає Голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак.

У висновках за підсумками аудиту експерти вказують на сильні сторони школи та успішні практики її діяльності, а також і на ті аспекти, які вдаються гірше та де діяльність школи потребує вдосконалення. У документі експертна група зазначає рівень, на якому перебуває школа за кожним із чотирьох напрямів оцінювання.

Ліцей № 20 за всіма чотирма напрямами – освітнє середовище, система оцінювання та педагогічна діяльність та управлінські процеси – має другий, достатній, рівень. Зокрема, експертна група відзначила, що у школі комфортне освітнє середовище, яким задоволені батьки й учні, а школа працює над його удосконаленням. Ліцей отримав обладнання та облаштовує STEM-лабораторію, покращує харчування, має оновлений харчоблок, який облаштували завдяки участі школи у програмі «Бюджет участі». Експерти вказали на використання учителями принципів педагогіки партнерства для налагодження співпраці з учнями та їхніми батьками і відзначили роботу директора над створенням належних умов діяльності закладу.

Печеніжинський ліцей за трьома напрямами – освітнє середовище, система оцінювання та педагогічна діяльність –  оцінено на третьому рівні — який вимагає покращення. Експерти звернули увагу на те, що педагоги ліцею формують в учнів суспільні цінності та вміло поєднують виховний процес з освітньою діяльністю. Зокрема, виховують в учнях цінності демократії та справедливості. А психолог і соціальний педагог працюють над адаптацією та інтеграцією учнів до освітнього процесу.

Для організації інклюзивного навчання у школі налагоджено співпрацю з інклюзивно-ресурсним центром, створено команди психологічно-педагогічного супроводу та розроблено індивідуальні програми розвитку учнів. Четвертий напрям, управлінські процеси, експерти оцінили на другому, достатньому, рівні. Звернули увагу, що керівництво ліцею працює над поліпшенням умов у закладі. Зокрема, за останні роки створено комп’ютерний клас, встановлено силовий та футбольний майданчики зі штучним покриттям, замінено вікна, проведено капітальний ремонт системи опалення.  Рекомендації, складені за результатами інституційного аудиту, є практичними порадами, як саме школа може вдосконалити свою діяльність. Разом з тим висновки і рекомендації є корисним джерелом інформації про школу для батьків та засновників (місцевої влади).

Наприклад, у рекомендаціях Ліцею № 20 експертна група пропонує Івано-Франківській міській раді забезпечити освітлення території, ремонт огорожі та покриття спортивного майданчика та оновити класи початкової школи. Також мерії рекомендують облаштувати універсальний дизайн, щоб створити комфортні умови для всіх учасників освітнього процесу. Детальний перелік рекомендацій за посиланням.

У рекомендаціях Печеніжинському ліцею експертна група звернула увагу Печеніжинської селищної ради на потребі виділення коштів на придбання меблів для їдальні та ремонту у ній. Йдеться там і про облаштування ресурсної кімнати та місць для відпочинку дітей, покращення освітлення в закладі. Детальний перелік рекомендацій за посиланням.

Важливо, що рекомендації – це не перелік недоліків, а практичні поради, як саме школа може покращити свою діяльність. Ці рекомендації не є ультимативними і залишають школі право на власний розсуд вирішувати, як будувати свою діяльність після проведення інституційного аудиту.

Довідково

Інституційний аудит – це нова для України процедура оцінювання якості освіти у школах. Цей інструмент Державна служба якості освіти України почала використовувати у 2020 році в межах впровадження системи забезпечення якості освіти. Місія аудиту – допомогти школам підвищити якість їхньої діяльності та сприяти зростанню суспільної довіри до освіти. Аудити проходитимуть у школах кожні 10 років.

Категорії
Життя
Новини
Loading...