Юрій Вітренко: Україна відстояла і свою енергонезалежність, і свою незалежність

Про це заявив тимчасово виконуючий обов’язки міністра енергетики України Юрій Вітренко на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Платіжка». Про це інформують у пресслужбі Івано-Франківської ОДА....

Про це заявив тимчасово виконуючий обов’язки міністра енергетики України Юрій Вітренко на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Платіжка».

Про це інформують у пресслужбі Івано-Франківської ОДА.

«У квітні 2014 року Росія вважала, що зможе поставити нас на коліна. Тільки сума боргів, які Росія хотіла забрати з України становила 34 млрд доларів. Майже за один день російський «Газпром», російський монополіст, підняв ціну на газ для України фактично у два рази, ціну на газ для України. Ця ціна була вищою за європейський рівень і вищою набагато за той рівень, який був раніше. При цьому, фактично дві третини газу, які споживала Україна, був імпортований. Потужності для імпорту з Європи могли теоретично покрити 25% всіх обсягів імпорту. При цьому, навіть ті потужності не були гарантовані. Тобто, вони не були надійними. Але ми змогли відстояти свою енергонезалежність і свою незалежність», – сказав Юрій Вітренко. 

Також Юрій Вітренко розповів, що для України та українських споживачів є важливою ціна на газ та завдяки тому, що ми відстоювали нашу енергонезалежність, фактична ціна для населення на була в чотири рази меншою, ніж та, за якою хотів поставляти нам газ «Газпром». Якщо подивитися на ціну для промислових споживачів, то побачимо схожу ситуацію, тобто більшу різницю, а саме – у п’ять разів. 

«Енергонезалежність має призводити до кращого життя українців. Боротьба за неї з одного боку, має призводити до сильнішої держави, яка може захищати свою країну та захищати своїх громадян. З іншого боку, енергонезалежність має призводити до кращого життя українців. Така держава має бути з ринковою економікою, чесною конкуренцією операторів. Також вона захищатиме громадян від зловживань на ринку і не перекладати неефективність на споживачів», – підкреслив Юрій Вітренко. 

Посадовець наголосив, що  з одного боку, мають бути ринкові ціни. Україна з ринковою економікою, яку визнають у світі. Ринкова економіка закладена у законодавство нашої країни. З іншого боку, важливо, щоб так само, як це роблять у цивілізованих країнах, робили й в нашій державі, бо саме чесна конкуренція відповідає інтересам споживачів. 

«Є так звані природні монополії. Тобто, є сегменти енергетичного ринку, де може і має бути конкуренція, але є природні монополії. Наприклад, оператори розподілу газу та електроенергії. Немає економічного сенсу будувати дві труби, які підводять газ до оселі українців. Або дві лінії електропередач. Але тарифи таких монополій мають бути справедливими, вони мають регулюватися. І тут ми ще маємо повною мірою запровадити європейські правила, зокрема, які роблять так, щоб ці тарифи відображали витрати ефективного оператора, а не будь-якого оператора, який може бути неефективним», – сказав т. в.о. міністра енергетики України. 

Посадовець також зауважив, що надважливим є захист тих українців, які не можуть сплачувати повну ринкову ціну і повні ринкові тарифи. Для цього передбачені монетизовані пільги та субсидії, щоб українці отримували гроші, які вони б могли використовувати для того, щоб оплачувати ринкові тарифи і ринкові ціни.

Категорії
Влада
Новини
Loading...