Кулінарні традиції католицького Різдва.

25 грудня весь католицький світ зустрічатиме Різдво – найбільше свято для всіх католиків. Цікавими кулінарні традиції різдвяної і новорічної трапези різних країн.   У...

25 грудня весь католицький світ зустрічатиме Різдво – найбільше свято для всіх католиків. Цікавими кулінарні традиції різдвяної і новорічної трапези різних країн.

 

У Римі, Вічному Місті, звичайно, різдвяні традиції куди важливіше новорічних. На вечерю 24 грудня прийнято є в основному рибу, причому рибних закусок повинно бути як мінімум 4-5. Зате достаток м’яса чекає благочестивих римлян-католиків в різдвяний обід, 25 грудня. Тут і неодмінна лазанья, і ягня з картоплею в духовці, а на гарнір – артишоки. Це обов’язкова програма, решта залишається на розсуд кожної господині.

У Франції головні різдвяні традиції пов’язані з десертами. Повсюдно на десерт подають так зване «різдвяне поліно». У Провансі – свої «десертні» традиції: тут на різдвяний стіл обов’язково виставляється блюдо з 13-тьма різними десертами. Це може бути все, що завгодно: горіхи, нуга, фрукти – головне, щоб було саме 13…

У Німеччині традиційна їжа на Новий Рік – риба, найчастіше короп. На Різдво німці дуже часто їдять гусака з червоною капустою і галушками. Іноді на Різдво готується спинка оленя. Зустрічається і традиційна у всій Європі різдвяна індичка.

До речі, короп на Різдво і Новий Рік попадається не тільки на німецьких столах. У Чехії традиційна різдвяна та новорічна їжа – смажений короп і картопляний салат. (Не виключено, що тут позначилися багатовікові політичні та культурні зв’язки Чехії та Німеччини.)

У Бельгії, як і всій Європі, на святкову вечерю подають традиційну різдвяну індичку або гусака. А в якості закуски подаються свіжі устриці з лимонним соком або гусяча печінка. Але є і традиційне бельгійське блюдо – кров’яна ковбаса з яблуками або родзинками. На гарнір до неї прийнято подавати карамелізовані яблука і картоплю. Бельгійський різдвяний десерт – це зазвичай cougnous, або cougnolles, маленькі печива у формі немовляти Ісуса. Крім того, як і у Франції, на десерт подається «різдвяне поліно».

У Норвегії найголовніший день різдвяних свят – як не дивно, 24 грудня, різдвяний святвечір. Вечеря 24 грудня – сімейна трапеза, меню її передається з покоління в покоління. У Західній Норвегії зазвичай їдять баранячі реберця, пюре з брукви, картоплю, у Східній Норвегії – свинячі реберця, квашену капусту, картоплю, коричневий соус, іноді свинячий окіст, знову-таки з картоплею. В останні двадцять років до всього цього достатку додалася ще й загальноєвропейська різдвяна індичка. У Північній Норвегії 24 грудня багато їдять рибу з картоплею. На десерт повсюдно подають сухі печива.

У Фінляндії головна різдвяна їжа також подається увечері 24 грудня. На закуску прийнято подавати безліч найрізноманітніших холодних страв з риби – салаки, оселедця, лосося, форелі, сига, щуки. Риба може бути солоної, копченої, маринованої – якою завгодно, залежно від талантів і фантазії господині. Зазвичай у цей день на столі буває багато ікри. Обов’язковим атрибутом фінського Різдва є традиційний салат «росоллі». Це той же вінегрет, тільки заправлений він збитими вершками, а не маслом. Головна страва – окіст, запечений в духовці, зі скоринкою з гірчиці і сухарів. На гарнір до нього зазвичай подаються овочеві запіканки: морквяна, бруквяної, картопляна, і зелений горошок. На десерт в цей день прийнято є в’язку рисову кашу і всілякі кулінарні фантазії на тему чорносливу. Крім цього, на десерт готують печива з дуже пряного тесту, зірочки з листкового тіста з чорносливовим начинкою. А запивають все це достаток алкогольним або безалкогольним теплим напоєм із соку та / або вина «Глёггі», який зазвичай подається з мигдалем і родзинками, і особливим різдвяним пивом.

Ірландське Різдво – теж свято в чомусь традиційне, загальноєвропейське, а в чомусь зовсім особливе. На закуску в цей день їдять копченого лосося з креветочним коктейлем. Звучить гордо, але на ділі це просто шматочок риби і креветки, укладені на листя зеленого салату і политі соусом а-ля «1000 островів». Потім розливають суп-пюре овочевий. Овочі можуть варіюватися, але зазвичай це картопля, морква, пастернак, брокколі і цибулю порей-. У суп додають вершки. Основна страва, як і всюди, – індичка. В Ірландії її готують із хлібною начинкою і шинкою і поливають соусом Греве, рідше – журавлинним соусом. На гарнір до індички подаються відварені овочі. І до всього цього – обов’язково шампанське. Ну, на худий кінець, біле вино. На солодке в Різдво їдять пудинг. Ірландський різдвяний пудинг – це кексоподобне щось з величезною кількістю горіхів і цукатів, яке поливається соусом з віскі і лікеру і подається зі збитими вершками.

Новий Світ у своїх різдвяних традиціях не відстає від Старого. У Канаді міцне місце на різдвяному столі зайняла та ж традиційна європейська індичка – цього разу з «начинкою» з хліба і горіхів. На гарнір до неї зазвичай подають пюре з картоплі або батату (його ще називають ямсом або солодкої Картош), овочі і зелені салати, а також особливе різдвяне журавлинне пюре. На десерт, як і в багатьох європейських країнах – різдвяне поліно і яблучний або гарбузовий пиріг. Задовго до Різдва починають готувати різдвяний кекс. У заготовку для кексу з цукатами поступово вливають пляшку рому, а коли він висихає, додають ще. У підсумку різдвяний десерт виходить досить-таки «п’яним» – що не заважає канадцям запивати його великим достатком усіляких вин, доповнених паштетами, фуа гра, і багетом з сиром.

Джерело: УкрМедіа

Категорії
Життя
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...