Багато людей жаліються, що в нас в країні нема що робити, весь бізнес розібрали. Насправді, з будь-якої сфери можна просто зробити якісний продукт на закордонний аналог, і він буде користуватися попитом. В Україні з сервісом проблеми, практично в усіх галузях. І для того, щоб почати, не треба багато грошей, і навіть коли тобі потрібно багато грошей – ці гроші дуже легко знайти.
Анна Петрова, 26 років. Засновниця та генеральний директор, засновниця Startup Ukraine, Selfmade Woman Community, автор молодіжного проекту Startup Youth, автор конференції Enterpreholic! та бізнес-табору Made in Ukraine, власниця та автор коворкінгу Kyiv Working, співласниця агенства стратегічного консалтингу Business Growth, співласниця рекламного агенства Business Icon та засновниця благодійного освітнього фонду dity.ua.
Startup Ukraine – це центр підприємництва, в якому основним є навчання.
Анна Петрова, співзасновниця Startup Ukraine:
“Ми побачили проблему, що є багато молодих людей, до нас приходять в основному люди 20-30 років, вони хочуть якось себе реалізувати окрім корпоративного сектора. В них є мрії, як мінімум. Вони не хочуть “працювати на дядю”. І ми їм допомагаємо, по-перше, повірити в себе, бо, насправді, дуже часто не вистачає саме цього “Я МОЖУ”.
По-друге, це практичні знання. В нас викладають тільки підприємці (успішні, українські – вони існують!).
І третє – це певна теоретична частина – як порахувати бюджет, як порахувати фінанси. Це завжди найбільша проблема. Ну і зрозуміти якісь ази продажів, маркетингу. Ми просто структуруємо знання, і учні пишуть бізнес план.
Також у нас є місце коворкінгу – давним-давно популярна річ в Америці, Європі. Це місце, де можна орендувати собі стіл, крісло, і працювати. У вас є інтернет, навколо активні люди.”
П”ять порад для стартаперів від Анни Петрової:
1. Закохайтеся в Ідею
Секрет успіху – займатись тим, що тобі подобається. Якщо мова йде про стартап – то він приречений на невдачу, якщо ти починаєш в сфері, яка тебе не приваблює. Коли ти тільки починаєш, буває дуже складно, але любов до своєї справи буде надихати. Коли щось тебе по-справжньому “драйвить”, то ти сам собі дивуєшся, на які перемоги здатний і яких вершин досягаєш. Я вважаю, що любов – це мій головний секрет успіху 🙂
2. Будь сміливим
Ти маєш бути сміливим, бо буде страшно. Багато чого буде йти не за твоїм планом, всіх підводних каменів не оминути. Для того, щоб зробити перший крок, треба бути просто героєм. Але далі легше. Після першого обов’язково будуть інші. Страх виконує захисну функцію, але не ризикуючи, рухатись
вперед неможливо, тому нам залишається або сидіти в нудному офісі, або бути відчайдушними сміливцями.
3. Вір в себе
Ми дивимось на успішних підприємців, затамувавши подих, вони здаються нам бездоганними у своїй рішучості та сміливості, вони обирають інший шлях, обирають самостійність. Як цього досягти? Вірити в себе, бо інші не стануть, поки ти не доведеш, на що здатен. Без віри втрачається змість. Тому так важливо вірити в себе, в свої мрії і їх реалізацію.
4. Будь наполегливим
Я не знаю нікого, хто зміг запустити стартап без особливих зусиль. Це дійсно купа роботи, набагато більша, ніж ти собі уявляєш, але коли ти бачиш свою мету і наполегливо працюєш над її досягненням, то це все не марно. Відкрити свою справу – чудовий поштовх для особистісного та професійного розвитку. З кожним проектом ти ростеш, а потім оглядаєшся на себе кілька років тому і дивуєшся помітній різниці. Стартап не дасть тобі занудьгувати.
5. Будь собою
Можна і треба вчитись на прикладах, шукати поради експертів і консультуватись з досвідченими підприємцями. Але хто казав, що ти маєш робити так само, як більшість? Варто віднайти свій особливий шлях і спосіб, в якому розкриватиметься твій потенціал. Тоді стартап буде розвиватись, бо його власник знає, що робить, бо він відчуває внутрішню гармонію, впевнений в собі і своїх рішеннях. Нове і погане – далеко не синоніми. Обираємо ми самі.
«МОЖНА ДОВГО ФІЛОСОФУВАТИ, АЛЕ НА ДІЛІ СЛІД ПІДНЯТИ ДУПУ І ПОЧАТИ ЖИТИ, ПРАЦЮВАТИ, ДІЯТИ!»
Не чекайте, що хтось вам щось подарує, — вам ніхто нічого не винен. Це головне правило. Звичайно, у кожного є страх, що щось не вдасться, а щось навпаки — відбудеться не на нашу користь. Але ж це не причина нічого не починати, не пробувати. Ми завжди маємо вибір!
Намагаюся виробити ще одне правило – не засуджувати людей. Поки що для мене це складно. Дуже важко сприймати людей, які не поділяють твоїх принципів. Дуже важко, але дуже необхідно. Вчуся цьому.
Так багато говорю, але… Я ж теж не ідеальна людина: можу злитися, можу ненавидіти, думати про людину щось погане. Але потім намагаюся «видихнути», заспокоїтися. Вірю, що насправді в інших людях нам найбільше не подобається те, що по суті не подобається нам у нас самих. Люди — дзеркала один одного. Тож щойно ти долаєш якийсь негатив всередині себе, він не “напружує” тебе в інших.